Hard forki czy airdropy to w ostatnim czasie częste wydarzenia w świecie kryptowalut. Obie praktyki mają jedną wspólną cechę: osoby posiadające coiny na swoim adresie podczas wydobycia konkretnego bloku otrzymują dodatkowe monety. Taka sytuacja spotka w najbliższym czasie osoby HODLujące Ethereum Classic. Powstaje nowy projekt Callisto (CLO), który ma zostać eksperymentalnym łańcuchem bocznym (sidechain) Ethereum Classic. Posiadacze ETC zostaną nagrodzeni nową kryptowalutą w stosunku 1:1. Dla przykładu, jeśli ktoś trzyma na adresie 100ETC, w wyniku airdropa otrzyma również 100CLO.

Jak przygotować się do tego airdropa?

Dostęp do będzie możliwy z poziomu portfeli Coinomi i ClassicEtherWallet. Wytłumaczę należy postąpić w przypadku tego drugiego.

  1. Utwórz portfel ClassicEtherWallet. Opcjonalnie jeśli już posiadasz adres, na którym trzymasz ETC, to zaimportuj klucz prywatny.

https://ethereumproject.github.io/etherwallet/

Portfel jest bazowany na kodzie źródłowym MyEtherWallet i jego obsługa jest praktycznie identyczna. Umożliwia prostą interakcję z blockchainem i nie przechowuje kluczy prywatnych. Można z niego korzystać z portfelami sprzętowymi jak i MetaMask.

  1. Prześlij środki na adres wygenerowany przez portfel i trzymaj je aż do wydobycia bloku 5500000 (okolice 5 marca 2018 roku).
  2. Po wydobyciu bloku 5500000, coiny Callisto zostaną dopisane do Twojego adresu.

Proste? Bardzo. W przypadku wszystkich hard forków, sprawdza się zasada: „dbaj o swoje klucze prywatne”. Tylko mają dostęp do nich jesteśmy w stanie udowodnić, że coiny są nasze. Jeśli będziecie trzymać ETC na giełdzie, niestety zdajecie się na łaskę giełdy i to od niej zależy czy otrzymacie Callisto czy nie. Obecnie ŻADNA giełda nie wypowiedziała się w tej sprawie. Nie oznacza to, że sytuacja się nie zmieni. W tym przypadku (jak i każdym innym) zalecam jednak trzymanie kryptowalut na adresie do którego mamy klucz prywatny.

Podziel się z innymi

Bez kategorii, Ethereum Classic, Kryptowaluty, News