Analiza techniczna tradingview

WIELU Z WAS PRÓBUJE ROZGRYŹĆ WYKRES OBSERWUJĄC GO NA STRONIE GIEŁDY. INNI ROBIĄ SCREENY I RYSUJĄ W PAINTCIE, JESZCZE INNI PRZYKŁADAJĄ LINIJKĘ DO MONITORA.

Wszystko fajnie, liczy się wyobraźnia. Ja zaczynałem w 2012 roku od linijki na ekranie.

Dzisiaj do naszej dyspozycji mamy dziesiątki różnych narzędzi wspierających tworzenie zaawansowanych analiz technicznych. Co najlepsze, są naprawdę dobre serwisy, gdzie wystarczy nam darmowe konto, aby prowadzić profesjonalny zapis.

Takim miejscem jest www.tradingview.com z którego sam korzystam i bardzo sobie chwalę.

LINK > www.tradingview.com <
kryptopomocnik.pl Analiza techniczna tradingview
Analiza techniczna tradingview

Po odpaleniu strony startowej należy wybrać opcję przycisk A, w celu utworzenia konta.

kryptopomocnik.pl Analiza techniczna tradingview
Analiza techniczna tradingview

Tutaj nie ma co się za wiele rozpisywać. Wpisujemy nasz adres email, login oraz hasło.

kryptopomocnik.pl Analiza techniczna tradingview
Analiza techniczna tradingview

Tym ekranem się nie przejmujemy za bardzo, klikamy przycisk B, aby przejść do okna analiz.

kryptopomocnik.pl Analiza techniczna tradingview
Analiza techniczna tradingview

Naszym oczom ukazuje się taki ekran. Na środku możemy wybrać opcję “skip” lub “start”, ta druga wprowadzi nas pokrótce w świat tradingview. Co zaraz uczynię sam w przystępnym języku polskim. Na ekranie widzimy jakieś domyślne wykresy.

kryptopomocnik.pl Analiza techniczna tradingview
Analiza techniczna tradingview

W obszarze oznaczonym D będzie wam co jakiś czas wyskakiwał komunikat (tak jest w wersji darmowej) można go zamknąć, jeżeli nam przeszkadza. Na jakiś czas da nam spokój.

Miejsce oznaczone jako C jest polem na wpisanie poszukiwanej kryptowaluty, którą chcemy dodać do naszego konta. Raz dodana krypto będzie widniała na liście do czasu jej usunięcia, tak więc jest to praca jednorazowa. Dla przykładu wpisałem frazę “BITCOIN”, już od wpisania pierwszej litery pojawi się lista oznaczona prostokątem z czerwoną otoczką, która w miarę wpisywania całej poszukiwanej frazy będzie zawężała wyniki wyszukiwania. Jak widzimy dla frazy “BITCOIN” pojawiły się nie tylko giełdy handlujące Bitcoinem, ale i mnóstwo altcoiniów, które są notowane na giełdach w parach z BTC. Ja wybrałem z listy pozycję oznaczoną kropkami, czyli BTC/USD dla giełdy BITFINEX.

Na liście widzimy trzy kolumny z informacjami o wyszukanych pozycjach:

Kolumna E – Skrócona nazwa pary walutowej

Kolumna F – Pełna nazwa pary walutowej

Kolumna G – Nazwa giełdy

kryptopomocnik.pl Analiza techniczna tradingview
Analiza techniczna tradingview

Prostokąt H, tak wygląda spis naszych kryptowalut. Dodałem tutaj od razu kilka pozycji wg. wzoru jaki opisałem wyżej. Nie sprawdzałem, czy jest jakiś limit pozycji, ale na darmowym koncie miałem ich ponad 20 i nadal mogłem dodawać następne.

Pole adresu URL oznaczone I, czyli adresu strony. Po założeniu konta tworzona jest nasza unikatowa kombinacja znaków, którą możemy się dzielić z innymi (unikatowy link naszego konta). Osoba, która otworzy nasz link będzie mogła zobaczyć naszą aktualnie prowadzoną analizę (tylko jednej krypto) bez możliwości ingerencji, edycji. Jeżeli chcecie się dzielić swoimi analizami to nigdy nie wysyłajcie linków, ale róbcie screeny. linki są dobre do działań wewnątrz tradingview (jest tam możliwość dzielenia się pomysłami, itp z innymi użytkownikami serwisu)

Kiedy najedziemy kursorem w miejsce J, będziemy mogli przesunąć jeden z elementów panelu, polecam przesunąć go całkowicie w dół, aż zniknie- jest zbędny. Dzięki temu zyskamy więcej miejsca na listę naszych krypto, które dodamy.

kryptopomocnik.pl Analiza techniczna tradingview
Analiza techniczna tradingview

Klikając prawym przyciskiem myszy na wykresie otwieramy listę opcji. Tak jak na wstępie pisałem, jest to poradnik z podstaw, więc skupię się na tym co najważniejsze. Klikając przycisk K otwieramy okno konfiguracji alarmu. Darmowa wersja pozwala ustawić tylko jeden alarm, ale i on już jest przydatny, kiedy skupiamy się na jakiejś kryptowalucie. Dowolną ilość alarmów możecie ustawić m.in. w aplikacji Bitcoin Checker na telefon, którą znajdziecie w katalogu poradników dotyczących narzędzi. Ten jeden alarm jest dobry, kiedy śledzimy jakąś kryptowalutę, ale nie chcemy patrzyć non stop na wykres. Wystarczy ustawić alert i zminimalizować stronę, a gdy cena dobije do interesującego nas pułapu po prostu dostaniemy informację dźwiękową.

kryptopomocnik.pl Analiza techniczna tradingview
Analiza techniczna tradingview

Klikając na drugą ikonkę w kolumnie po lewej stronie ekranu rozwinie się nam wiersz z opcjami jak na obrazku.

M – służy do rysowania linii trendu (pochyłych). Dobra opcja  także do rysowania trójkątów, chorągiewek, itp.

N – do rysowania poziomych linii, czyli linii wsparcia oraz oporu.

kryptopomocnik.pl Analiza techniczna tradingview
Analiza techniczna tradingview

Każde dodanie do wykresu nowej linii, figury lub obiektu powoduje pojawienie się paska opcji dodanego elementu. Jeżeli chcemy taki pasek wywołać dla innego obiektu, który już mamy na analizie, wystarczy po prostu ten obiekt kliknąć.

Najważniejsze funkcje to:

O – kolor obiektu (niektóre obiekty będą miały także możliwość wyboru koloru wypełnienia)

P – Grubość linii, konturu

R – Możemy ustawić, aby linia, kontur był rysowany linią przerywaną

Są to bardzo przydatne funkcje, kiedy nasza analiza zacznie gromadzić sporo obiektów. Będziemy mogli dzięki temu np. podzielić je na kategorie, oznaczyć kolorem grubszym silniejsze wsparcia lub opory itp.

kryptopomocnik.pl Analiza techniczna tradingview
Analiza techniczna tradingview

Klikając na czwartą ikonkę w kolumnie po lewej stronie ekranu rozwinie się nam wiersz z opcjami jak na obrazku.

T – używany jest do oznaczana tzw. filiżanek z uchem (lub bez). Na wykresie oznaczyłem tym obiektem formację filiżanki z uchem (nie muszę chyba tłumaczyć która to, widać po ciemnozielonym wypełnieniu).

U – używamy do oznaczana najczęściej podwójnych szczytów oraz den (dno). Także do różnego rodzaju formacji, które mają zaokrąglone szczyty lub dołki cenowe.

W – Do rysowania trójkątów oraz chorągiewek (można je także rysować zwykłą linią trendu)

kryptopomocnik.pl Analiza techniczna tradingview
Analiza techniczna tradingview

Przycisk V służy do nanoszenia na analizę tekstu, mogą to być notatki jak i jakieś dokładniejsze informacje odnośnie kursu, opis formacji itp.

kryptopomocnik.pl Analiza techniczna tradingview
Analiza techniczna tradingview

Przycisk X służy do rysowania sobie zakresów wzrostów. Bardzo wygodna opcja, która od razu wyświetla poziom zmian ceny w procentach oraz różnicę w cenie.


To by było na tyle z podstaw obsługi narzędzia tradingview. Postaram się tu czasem zajrzeć i coś dodać, ale prawda jest taka, że te podstawy wystarczą już do profesjonalnej zabawy. Zawsze możecie sami próbować z różnymi obiektami, których nie opisałem, chociaż wydają mi się one zbędne w świecie kryptowalut. Cały ten świat obraca się głównie wokół manipulacji informacjami, newsami i pamiętajcie, że niektóre projekty wyglądają tak, że kilka osób ma ponad 50% monet. Co za tym idzie? Manipulacja rynkiem poziom Nightmare.

Jeżeli coś się Wam wciśnie lub naniesiecie niechciany obiekt wystarczy kliknąć CRTL+Z (czyli polecenie “cofnij”).

A jeśli jeszcze nie czytałeś moich poradników dotyczących podstaw analizy technicznej (specjalnie opracowanych pod świat kryptowalut) to koniecznie się z nimi zapoznaj:

https://kryptopomocnik.pl/category/poradnik-inwestora/analiza/

Analiza techniczna w przypadku kryptowalut stanowi jedynie mały procent obliczenia prawdopodobieństwa znacznych ruchów cen, ale na pewno jest niezwykle ważna. Zdobywajcie wiedzę, zwracajcie uwagę na szczegóły, pamiętajcie że liczy się psychologia. Nie czytajcie wszystkich newsów i nie chłońcie ich jak gąbka. Połączenie analizy z psychologią rynku, newsami i intuicją daję naprawdę dobre rezultaty. Nauka i trening czyni mistrza!

Znając postawy analizy technicznej z poradników, których link podałem wyżej, a także umiejąc posługiwać się tradingview macie super fundamenty do rozwoju. Przypominam, żeby śledzić mnie na Twitterze, gdzie codziennie staram się dodawać jakieś analizy, możecie je oglądać nie tylko pod kątem inwestycji, ale i nauki. Próbować zrozumieć dlaczego narysowałem coś tak, a nie inaczej.

https://twitter.com/KryptoPomocnik

Moje analizy prowadzę od kilku lat i posiadam sporą ilość pozycji na swojej liście. Fajne jest to, że strona domyślnie zapisuje nasze rysunki dla każdej kryptowaluty z listy. Moja praca obecnie polega bardziej na aktualizacji analiz niż nanoszeniu ich za każdym razem od nowa. Możecie to wywnioskować po bogatych w kolory i obiekty analiach, które wrzucam codziennie dla Was na Twittera. Po zalogowaniu się na konto z innego komputera również przywrócona zostanie Wasza lista wraz z naniesionymi na nie analizami.

WASZ KRYPTOPOMOCNIK!

Podziel się z innymi

Analiza, Narzędzia, News