BitShares opis i cechy kryptowaluty

OSTATNIA AKTUALIZACJA 27.03.2018

NAZWA

BitShares

LOGO

https://kryptopomocnik.pl
bitshares opis i cechy kryptowaluty

TWÓRCY ORAZ DEWELOPERZY

DANIEL “BYTEMASTER” LARIMER
Co-founder
https://twitter.com/sasha35625

FABIAN “XEROC” SCHUH
https://github.com/xeroc

VIKRAM RAJKUMAR
https://github.com/vikramrajkumar

„THEORITICALBTS”
https://github.com/theoreticalbts

 


OFICJALNA STRONA

https://bitshares.org


ROADMAP

Wprowadzenie Stealth Transfer, czyli anonimowych transakcji

Zintegrowanie obsługi dywidend z portfelem

Usprawnienie eksploratora bloków

Dodanie obsługi portfeli sprzętowych

Wprowadzenie możliwości tworzenia propozycji usprawnień z poziomu portfela

Integracja bardziej zaawansowanych narzędzi giełdowych jak wystawianie zleceń po przekroczeniu zadanej ceny

 


PORTFELE

Klienty lite

Portfele lekkie mające pełną funkcjonalność. Cechują się wysoką funkcjonalnością z uwagi na brak konieczności ściągania całego łańcucha bloków.

https://bitshares.org/download/
https://github.com/bitshares/bitshares-ui/releases/latest

Istnieje również możliwość korzystania z klienta lekkiego w wersji przeglądarkowej (twórcy udostępniają taką możliwość wyłącznie użytkownikom Chrome). W takim wypadku dane o koncie są przechowywane w pamięci podręcznej przeglądarki i należy dbać o backup portfela.
https://wallet.bitshares.org/#/
https://bitshares.openledger.info

 

Portfel mobilny

Portfel mobilny dostępny na urządzenia z systemem Android

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.bitsharesmunich.smartcoinswallet

 

 


CECHY

Przepustowość sieci przekraczająca 3000 transakcji na sekundę

Jedna z pierwszych decentralizowanych giełd opartych o technologię blockchain

Wprowadzenie na blockchain aktywów (USD, CNY lub złoto) mających zabezpieczenie w rzeczywistej wartości rynkowej ( Market Pegged Assets ), których wartości „pilnują” inteligentne kontrakty

Zaawansowany multi-podpis umożliwiający utworzenie podpisu aż 1000 osobom w jednej transakcji

Innowacyjna metoda osiągania konsensusu Delegated Proof-of-Stake

Możliwość zaciągania nieoprocentowanych kredytów pod zastaw


SPECYFIKACJA

Algorytm

Konsensus Delegated Proof of Stake. Kryptowaluta, tak samo jak Bitcoin, korzysta z ECDSA (algorytm cyfrowego podpisu z wykorzystaniem krzywych eliptycznych) na przykładzie krzywej secp256k1.

Maksymalna ilość monet

W różnych źródłach od 3,600,570,502 do 3,700,00,00 tokenów z czego od 2,599,900,000 2,620,262,000 tokenów w znajduje się w obiegu.

Nagroda za blok

3 BTS pochodzące z opłat transakcyjnych

Czas wykopania bloku

3 sekundy

 


KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/bitshares

 


WHITE PAPER

http://docs.bitshares.org/_downloads/bitshares-general.pdf


DYSTRYBUCJA

Monety zostały przekazane w stosunku 1:1 dla każdego użytkownika, który posiadał udziały w pierwszej wersji Bitshares 1.0. Powstała ona w wyniku sił dwóch kryptowalut: Proto-Shares (PTS) i Angel-Shares (AGS). Holderzy PTS i AGS otrzymali równy udział BTS po 47% proporcjonalnie w stosunku do posiadanej ilości monet. Pozostałe 6% zostało przeznaczone na dalszy rozwój i koszty operacyjne do tzw. reserve pool. Są to środki, nad którymi kontrolę sprawuje protokół BitShares. Oznacza to, że każdy użytkownik BTS ma prawo określenia w jaki sposób te środki mają zostać wydane. Dystrybucja miała miejsce w okresie od listopada 2013r. do listopada 2014r.

Premined

Brak

ICO

Brak


MINING

Sposób na osiągnięcie konsensusu w Bitshares 2.0 jest autorską koncepcją założyciela, Daniela Larimera. Delegated Proof of Stake (DPoS) polega na systemie reputacji i głosowaniu użytkowników sieci na 21 delegatów. Węzły Witness są więc zobligowane do tworzenia nowych bloków i zabezpieczenia sieci.


BLOCKCHAIN EXPLORER

https://cryptofresh.com


HANDEL

GIEŁDY

https://poloniex.com/exchange/#btc_bts

http://bitsharesdex.com

http://www.btc38.com/trade.html?mk_type=cny&btc38_trade_coin_name=bts

https://openledger.io/

KAPITALIZACJA

http://coinmarketcap.com/currencies/bitshares


OPIS KRYPTOWALUTY

Bitshares 2.0 jest kolejną wersją kryptowaluty Bitshares. Powstała w wyniku konieczności wprowadzenia zmian do pierwszej wersji i jest oparta na Graphene, z którego korzysta również STEEM. Określanie „kryptowaluta” nie oddaje w pełni możliwości jakimi dysponuje Bitshares 2.0. Jednym z celów twórców było przede wszystkim stworzenie platformy platforma umożliwiającej zdecentralizowany handel oparty o blockchain. Oznacza to, że trader cały czas jest w posiadaniu swoich środków i nie jest zdany na łaskę osób trzecich. Konkurencyjność ma również zapewniać bardzo duża przepustowość sieci, która wynosi ponad 3000 transakcji na sekundę. Twórcy Bitshares 2.0 jako pierwsi wprowadzili waluty fiducjarne i surowce na blockchain w postaci tokenów za pomocą bramek (gateways) i udostępnili możliwość zaciągania nieoprocentowanych kredytów hipotecznych (pod zastaw konkretnej wartości BTS). Kolejną cechą wyróżniającą platformę jest zaawansowany multi-podpis, który umożliwia podpis aż 1000 stronom w jednej transakcji (w praktyce oznacza to, żeby istnieje typ transakcji, który wymaga podpisów wielu osób, by środki zostały przesłane).


PROCESOR PŁATNOŚCI

Obecnie brak.


SŁOWNICZEK

DEX– nazwa stosowana w przypadku Bitshares 2.0 jak i innych platform w odniesieniu do zdecentralizowanej giełdy

ICO (Initial Coin Offering)– Ówczesna wyprzedaż monet w postaci przedsprzedaży. Zachowanie oraz funkcja danych tokenów jest w pełni zależna od podmiotu, który je emituje.

Klient lite- inaczej portfel lekki. W takim rodzaju portfela łańcuch bloków jest przechowywany na serwerach, a nie na dysku twardym użytkownika jak ma to miejsce w przypadku klientów core. W związku z tym cechują się zdecydowanie mniejszym zużyciem miejsca na dysku, energii jak i szybką synchronizacją z siecią.

Market Pegged Assets- rozwinięcie skrótu MPA, czyli aktywa mające zabezpieczenie w rzeczywistej wartości rynkowej. W przypadku Bitshares 2.0 są to np. bitUSD, bitGOLD, bitCNY.

Premine– utworzenie części bądź całości monet przed uruchomieniem danej kryptowaluty

Smart contract– dokładne tłumaczenie inteligentny kontrakt. Jest to więź prawna, która jest monitorowana oraz egzekwowana z wykorzystaniem technologii blockchain z odpowiednimi modyfikacjami (umożliwia to między innymi Ethereum i Waves). Umowa zawierana jest bez konieczności korzystania z papierowych dokumentów i może być zmieniana w sposób cyfrowy. Jej wykonanie również nie musi być związane z działaniami w realnym świecie, działa ono automatycznie jak zostało zapisane w inteligentnym kontrakcie. Jest on uniezależniony od jakichkolwiek osób trzecich.

Stealth transfer– autorska nazwa anonimowych transakcji na platformie Bitshares 2.0.

Waluta fiducjarna– na giełdach określana często jako FIAT. Jest to pieniądz niemający oparcia w dobrach materialnych, którego wartość ma źródło z reguły w dekretowanym prawnie monopolu w wykorzystaniu go na danym obszarze jako legalny środek płatniczy. We współczesnych systemach gospodarczych jest on emitowany przez banki centralne (w USA to FED, w Polsce NBP) w związku z prowadzoną przez nie polityką.

Witness– jest to węzeł sieci Bitshares, który zajmuje się wydobywaniem i potwierdzaniem bloków. Ma on również zadanie publikować kursy MPA do sieci Bitshares. Jest on wybierany poprzez głosowanie.


(PONIŻSZY PUNKT ZALETY/WADY NIE SĄ OBIEKTYWNĄ INFORMACJĄ, LECZ JEDYNIE KOMENTARZEM DO KRYPTOWALUTY I MOGĄ NIE BYĆ AKTUALNE W PRZYSZŁOŚCI)

ZALETY

Zdecentralizowana giełda oparta o technologię blockchain

Powstała w wyniku wielu usprawnień i prac nad pierwszą wersją platformy

Przepustowość platformy jest nieosiągalna dla wielu innych kryptowalut (wielokrotnie większa niż w przypadku obecnej formy blockchainu Bitcoina)

Wprowadzenie do użytku na platformie walut fiducjarnych i innych aktywów w postaci tokenów

Wartości wprowadzonych na blockchain aktywów są zabezpieczone sparametryzowanymi inteligentnymi kontraktami (znaczna różnica w stosunku do np. USDT)

Kopanie metodą Delegated Proof of Stake, które nie wymaga od nas, by komputer z klientem był uruchomiony 24h/7

Możliwość tworzenia transakcji multisigature (multi-podpis) z wymaganiem uczestnictwa aż 1000 stron

Plan na umożliwienie w pełni anonimowych transakcji

Możliwość tworzenia i sprzedaży własnych tokenów i używania ich do własnych zastosowań

WADY

Kontrowersyjne usunięcie z giełdy Bittrex

Małe obroty giełdy zdecentralizowanej w porównaniu z giełdami tradycyjnymi pomimo ich oczywistych zalet

Duża konkurencja ze strony innych projektów zdecentralizowanych giełd


OPRACOWANIE TEKSTU: KRISIO06
PRZYGOTOWANIE TEKSTU DO PUBLIKACJI: KRYPTO POMOCNIK

Podziel się z innymi

BitShares, News, Opis kryptowalut