Technologia blockchain zaczyna coraz mocniej wkraczać w nasze życie. Pojawiają się już produkty korzystające z technologii rozproszonych rejestrów (DLT). Jednym z ciekawszych urządzeń jest smartfon firmy Sirin Labs o nazwie Finney, którego crowdsale rozpoczęła się 12 grudnia. Urządzenie wzbudza zarówno wiele zachwytu jak i kontrowersji. Przyjrzyjmy się tej jakże ciekawej propozycji.

Ku pamięci Hala

Nazwany na cześć Hala Finneya, pierwszego odbiorcy transakcji BTC i jednego z najznamienitszych cyberpunków naszych czasów, telefon jest drugim podejściem firmy do stworzenia odpornego na ataki smartfona. Pierwszy model Solarin cechował się zaporową ceną ponad $14,000 i przeciętną jak na cenę jakością wykonania. Obecnie reklamowany model ma kosztować rozsądniejsze $999. Telefon ma posiadać wyświetlacz 5.2 cala QHD, 8GB pamięci RAM i 256GB pamięci wewnętrznej. Producent wspomina również o głównym aparacie 16 MP i frontalnym z szerokokątnym obiektywem 12 MP.

Bezpieczeństwo

Najciekawszymi funkcjami produktu Sirin Labs jest jednak nieszablonowe podejście do bezpieczeństwa. Firma zamierza wykorzystać rozwiązanie zaczerpnięte z IOTA czyli protokół Tangle. W skrócie mówiąc, jest to rodzaj rozproszonego rejestru, który nie jest blockchainem. Wszystkie urządzenia mają być połączone w jedną sieć P2P (Peer-to-Peer). Twórcy zapewniają o stworzeniu dedykowanego systemu opartego na Androidzie i dostarczeniu użytkownikom aplikacji również wykorzystujących technologię DLT. Stawiając na bezpieczeństwo firma Sirin Labs planuje również wprowadzić szyfrowane połączenia i oparty na zachowaniach system IPS (Intrusion Prevention System). Możliwe będzie również udostępnienie mocy obliczeniowej swojego telefonu za opłatą poprzez sieć P2P (coś na kształt polskiego projektu Golem). Oprócz mocy obliczeniowej będzie można również odsprzedawać energię zgromadzoną w baterii.

Dostępność Finney

Kryptomaniacy mogę się czuć zachęceni. Obietnice składane przez izraelskiego producenta są jednak duże. Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę to fakt, że telefon nie wszedł jeszcze do produkcji i nie będzie dostępny przez przynajmniej 9 miesięcy po zakończeniu crowdfundingu.

ICO

Drugim aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest sam sposób zakupu telefonu. Twórcy zdecydowali się na stworzenie nowego tokenu o nazwie SRN, który będzie niezbędny do zakupu telefonu, aplikacji i innych produktów firmy. Oznacza to nic innego jak Initial Coin Offering, które według założeń twórców ma trwać 14 dni. Rozwój projektu ma zależeć głównie od ilość zebranych środków, a apetyty twórców są wilcze. Sprzedaż telefonów miałaby dojść do skutku dopiero po zebraniu 50 milionów dolarów. Po osiągnięciu celu w wysokości 75 milionów twórcy obiecują stworzenie również all-in-one Finney PC podłączonego do tej samej sieci co smartfony Sirin Labs. Nie są to co prawda rekordowe kwoty, gdyż projekt TenX, który planuje stworzenie systemu płatności umożliwiającego płatności kartą z wykorzystaniem różnych kryptowalut, zebrał ponad 80 milionów dolarów. Rekord należy jednak do twórców Filecoin, którym udało się zebrać ponad 250 milionów dolarów. Można dojść do wniosku więc, że cele twórców Finney są ambitne, ale nie niemożliwe do osiągnięcia.

Społeczność

Kolejnymi rzeczami wzbudzającymi wątpliwości są zapewnienia o stworzeniu zdecentralizowanej platformy do zakupu aplikacji prowadzonej przez społeczność. Sirin Labs ma bardzo odważne plany w stosunku do tej platformy, biorąc pod uwagę, że ich ostatni produkt sprzedał się w 750 egzemplarzach w przeciągu 9 miesięcy. Nasuwa się więc pytanie, o jakiej społeczności mówi nam izraelski producent. Google czy Apple mogą mówić o społeczności użytkowników. Wchodząca na rynek firma, która składa takie obietnice wygląda trochę jak Don Kichot.

Przyszłość

Plan Sirin Labs na stworzenie najbezpieczniejszego smartfona na rynku jest bardzo inspirujący. Nasuwają się jednak pytania, czy jest on wykonalny. Producent już wcześniej dotrzymał słowa przy wykonaniu poprzedniego modelu smartfona, co zdecydowanie można uznać za osiągnięcie. Historia zna jednak przypadki crowdfundingu na rozwój urządzeń mobilnych, które nigdy nie weszły do produkcji.

Jeśli więc jesteś osobą, która stawia bezpieczeństwo swoich danych ponad wszystko, propozycja izraelskiego producenta powinna Ciebie zaciekawić. Należy jednak wiedzieć, że jest to decyzja obarczona ryzykiem, ponieważ nie zostało wypuszczone żaden egzemplarz demonstracyjny. Ponadto istnieją również inne sposoby na osiągnięcie wysokich standardów bezpieczeństwa. Google cały czas pracuje nad poprawą bezpieczeństwa Androida, a BlackBerry pracuje nad jeszcze bezpieczniejszą wersją Android OS. Czy blockchain jest również przyszłością urządzeń mobilnych? Odpowiedź na to pytanie poznamy pewnie za kilka lat, gdyż obecnie jest to cały czas technologia we wczesnym stadium rozwoju. Tymczasem zostawiam czytelników z cytatem, który utkwił mi w głowie jakiś czas temu.

„Don’t use a blockchain unless you need to”

Uczestnictwo w ICO Finney

Zbiórka w formie Initial Coin Offering trwa do godziny 13.00 (czas UTC+1) 26 grudnia. Żeby wziąć w niej udział musimy przesłać ETH na adres smart contractu wskazany przez twórców. Jedynym sposobem w jaki można uczestniczyć w ICO jest właśnie poprzez kryptowalutę platformy Ethereum.

Twórcy zalecają bardzo wysokie opłaty transakcyjne celem uniknąć utknięcia transakcji. Po przeanalizowaniu danych smart contractu stwierdzam jednak, że muszą one być aż tak wygórowane. Pokażę w jaki sposób wykonać to z wykorzystaniem popularnego portfela MyEtherWallet.

Tak powinna wyglądać poprawnie wypełniona transakcja w MyEtherWallet. W prawym górnym rogu ustawiamy suwakiem gas price. Według moich analiz można ze spokojem obniżyć gas limit do 200000 i gas price do 20 Gwei (nawet 10 Gwei zapewni obecnie potwierdzenie w przeciągu kilku bloków). Im bliżej do końca ICO należy się jednak spodziewać większy opłat.

Żeby token pojawił się w naszym portfelu musimy najpierw go dodać. Kilkamy „Add Custom Token” i wypełniamy pola w następujący sposób. Podaję adres contractu do prostego przekopiowania (0x68d57c9a1c35f63e2c83ee8e49a64e9d70528d25). UWAGA: nie jest to ten sam adres na który przesyłaliśmy środki.

 

Podziel się z innymi

Blockchain, News