DASH kontra PIVX
Czy uczeń prześcignie mistrza?

Jednocześnie z powstaniem takich kryptowalut jak DASH i MONERO nastąpiła era „kryptowalut 2.0”. W odróżnieniu od pierwszych altcoinów jak Litecoin i Dogecoin, były one czymś więcej niż tylko kopią kodu Bitcoina z drobnymi modyfikacjami. Za ich powstaniem stała idea stworzenia kryptowaluty, która będzie pozwalała na prowadzenie anonimowych transakcji. DASH został pierwszą walutą, w której wprowadzono sieć węzłów uprzywilejowanych ( Masternode ), które mają na celu prowadznie dodatkowych zadań w systemie. Developerzy DASH ( w czasach powstania Darkcoin ) od czasu powstania zdecydowanie rozszerzyli swoją wizję projektu, ale jednym z podstawowych celów teamu prowadzonego przez Ryan’a Taylora jest to zapewnienie użytkownikom ich kryptowaluty prywatnych transakcji. Od początku swojego istnienia DASH jest jedną z najbardziej popularnych kryptowalut z obecną kapitalizacją w okolicach 640 milionów dolarów ( dane na dzień 1.05.2017r. )

Dnia 30 stycznia 2016r. powstała kryptowaluta Darknet, która 1 stycznia 2017r. została przemianowana na PIVX. Jest ona forkiem DASH i jej bezpośrednim konkurentem rynkowym. Powstała z myślą o stworzeniu waluty pozwalającej na szybkie i poufne transakcje bez wad, które posiada DASH. Przez długi czas pozostawała w cieniu swojego „starszego brata”, jednak kiedy na przełomie marca i kwietnia br. zanotowała prawie pięćdziesięciokrotny wzrost wartości ( z ok. $0.04 do ok. $2.00 ) dość szybko zaskarbiła sobie zainteresowanie kryptomaniaków.

Wiele osób uznaje ją za kopię DASH, w której proces miningu polega na protokole Proof of Stake. Jest to jednak bardzo błędne przekonanie. Postaram porównać się najważniejsze cechy obu kryptowalut, by pokazać, że mimo łączących je podobieństw, te projekty mają wiele różnic.

ZARZĄDZANIE

Zarówno w DASH jak i w PIVX systemem zarządza sieć węzłów uprzywilejowanych ( Masternode ), których posiadacze głosują nad proponowanymi głównie przez developerów zmianami w systemie. Istnieją jednak różnice w ilości monet potrzebnych do bycia posiadaczem węzła Masternode.

By posiadać węzeł uprzywilejowany w kryptowalucie DASH należy posiadać 1000DASH (na 1.05.2017r. około $87000). Dla porównania u konkurenta jest to kwota 10000PIVX (około $16000). Cena prowadzenia węzła uprzywilejowanego PIVX jest zatem co najmniej pięciokrotnie niższa.

SKALOWALNOŚĆ

DASH ma obecny rozmiar bloków 1MB i czas trwania bloków 2,5 minuty. Jeżeli posiadacze węzłów uprzywilejowanych stwierdzą, że rozmiar bloków niewystarczający, mogą oni przegłosować zmianę rozmiaru bloków. Wraz ze zwiększającym się stale rozmiarem bloków łańcuch może urosnąć do niebotycznych rozmiarów. Przy rozmiarze pojedynczego bloku 10MB blockchain będzie rósł w rozmiar o 2TB rocznie, co dla posiadaczy portfeli core, które przechowują cały łańcuch bloków będzie sporym wyzwaniem.

Developerzy PIVX mają zamiar wprowadzić mechanizm, który będzie pozwalał na elastyczny rozmiar bloków. Pozwoli to zmieniać ich rozmiar w zależności od potrzeby i nie będzie do tego potrzebne głosowanie. Czas trwania bloku to 60 sekund.

DYSTRYBUCJA

Jest to chyba najbardziej kontrowersyjna część projektu DASH. W przeciągu kilku godzin od uruchomienia projektu wydobyto około 500tys monet ( łącznie 1,9 mln w ciągu pierwszych 48 godzin ). Jest to tak zwany proceder Instamine. Team DASH tłumaczy to błędem w oprogramowaniu. Przez większą część społeczności kryptowalut zostało to potraktowane jako celowe działanie developerów w celu nieuczciwego wzbogacenia się. Niektórzy obwieszczali, że DASH to SCAM, ale nie ma na to żadnych niezbitych dowodów. Przewidywana maksymalna ilość monet to około 18 milionów, co oznacza, że tylko 18000 węzłów uprzywilejowanych może kiedykolwiek powstać. Obecnie istnieje 4500 węzłów Masternode w sieci co oznacza, że około 62% całkowitego wolumenu jest zablokowana w węzłach uprzywilejowanych. Założenie twórców dotyczące projektowanej ceny waluty w przyszłości jest takie same jak w przypadku Bitcoina: malejący dopływ monet do obiegu ma spowodować wzrost cen. Nie biorą oni jednak pod uwagę, tego, że trudność wydobycia w pewnym momencie może wzrosnąć do takiego poziomu, że nagrody dla osób posiadających węzły uprzywilejowane i górników będą już niesatysfakcjonujące. Może spowodować ich odejście z projektu, co bezpośrednio przełoży się na funkcjonowanie systemu.

Podczas wydobycia pierwszego bloku PIVX było już dostępnych pierwsze 60000 monet ( Premine ) potrzebnych do ustawienia pierwszych 6 węzłów uprzywilejowanych niezbędnych do zarządzania siecią. Całość premine’u została jednak usunięta z obiegu z wydobyciem bloku nr 279917. Tym sposobem twórcy uniknęli kontrowersji i oskarżeń o nieuczciwą politykę wydobycia. Twórcy PIVX mają dość niecodzienną politykę dotyczącą inflacji, ponieważ nie ustanowili oni odgórnie maksymalnej ilości monet. Od początku powstania nagrody dla górników PoS i posiadaczy węzłów Masternode spadały zgodnie z harmonogramem ustalonym przez twórców. Obecnie wynoszą one 10PIVX, w okolicach maja zostanie ona zmniejszona do minimalnej ilości 5PIVX i taka już pozostanie. Można się zastanawiać, czy nie przybliża to PIVX do pieniądza fiducjarnego, skoro ma on zostać kopany w nieskończoność. Wracamy tutaj do samego pomysłu powstania PIVX, a mianowicie „DASH bez wad”. Developerzy tworząc taki system nagradzania sprawiają, że waluta będzie cały czas atrakcyjna dla górników kopiących metodą PoS i posiadaczy węzłów Masternode, co będzie powodowało stały dopływ górników. Będzie miało to z kolei przełożenie na ciągłe zainteresowanie projektem, lepsze funkcjonowanie sieci i w konsekwencji wzrost ceny.

MINING

DASH jest kryptowalutą opartą na protokole Proof of Work i algorytmie X11. Wymaga więc wymagającego sprzętu do wydobycia jak specjalnie dedykowane koparki oparte na układach ASIC lub koparki GPU bądź CPU ( zarówno kopanie GPU jak i CPU jest w przypadku DASH obecnie nieekonomiczne ).

PIVX powstał jako pierwsza kryptowaluta wykorzystującą kod źródłowy Bitcoina, która stosuje metodą wydobycia Proof of Stake 3.0. Do wydobycia wystarczy więc przeciętny laptop z dyskiem SSD. Istnieje jednak możliwość wydobycia z wykorzystaniem multipool’a co pozwala nam na wydobicie z wykorzystaniem 3 różnych algorytmów. Wydobywana będzie w takim wypadku najbardziej opłacalna na dany moment waluta, która będzie przewalutowana na PIVX i przesyłana na adres PIVX.

MECHANIZM NAGRADZANIA

W DASH nagrody są rozdzielane następująco: 45% dla posiadaczy węzłów Masternode, 45% dla górników kopiących metodą PoW, a 10% do wspólnego budżetu projektu ( tzw. DASH Tresury Fund ).

W przypadku PIVX zastosowano samoregulujący się mechanizm nagradzania SeeSaw, Czuwa on nad tym, by w sieci panowała równowaga pomiędzy osobami posiadającymi węzły uprzywijejowane, a osobami kopiącymi metodą PoS. Jeżeli węzłów Masternode jest zbyt dużo, zmniejszane są odpowiednio nagrody dla ich posiadaczy, by przywrócić równowagę w sieci. Podobnie jak w przypadku DASH, 10% nagród przeznaczonych jest dla wspólnego budżetu projektu.

MOŻLIWOŚĆ ZASTOSOWANIA NA CO DZIEŃ

DASH bardzo kładzie nacisk na ten aspekt swojej działalności. Projekt prowadzi intensywną kampanię marketingową na YouTube, która ma za zadanie przyciągnąć nowych użytkowników i inwestorów. Istnieje duży wybór portfeli dla DASH. Prowadzone są prace nad klientem Evolution, który zdecydowanie ułatwi korzystanie z tej kryptowaluty nawet dla osób, które nie mają dużego pojęcia w temacie. Ponadto kilka firm wprowadziło do sprzedaży karty debetowe dla DASH. Większość renomowanych portfeli sprzętowych ( TREZOR, KeepKey, Ledger Nano S ) wspiera DASH.

W planach PIVX jest stworzenie natywnego portfela mobilnego. Obecnie jedynymi portfelami do wyboru jest portfel core i Coinomi na urządzenia Android.

PODSUMOWANIE

Mimo podobieństw i wspólnego rodowodu, obie kryptowaluty mają jednak sporo różnic. DASH bardziej stawia na możliwość stosowania w sytuacjach Day-to-Day. PIVX skupia się na eliminowaniu potencjalnych wad poprzednika, rozwijania technologii prywatnych transakcji. Oba projekty zapewniają użytkownikowi anonimowość i możliwość prowadzenia transakcji natychmiastowych. PIVX jest zdecydowanie młodszą kryptowalutą, jednak nie mniej intrygującą od DASH. Przy obecnym potencjale i tempie działań developerów może z pewnością wiele osiągnąć.

 

 

 

Podziel się z innymi

Dash, News, PIVX