Dostaje od Was mnóstwo zapytań odnoście tych dwóch i podobnych kwestii. Tak więc przygotowałem dla Was ten artykuł z odpowiedziami + ogólny opis obecnej sytuacji z transferami Bitcoin.

To co najważniejsze, aby Wasza transakcja doszła normalnie musicie zwrócić uwagę na “fee”, czyli opłatę dla górników. Niektóre portfele ustawiają domyślnie bardzo niską opłatę, taka transakcja nie dojdzie na pewno. Instrukcja wyliczenia odpowiedniego “fee” na samym dole wpisu.

Jeżeli w portfelu z którego korzystacie nie ma możliwości zmiany opłat to niestety trzeba zmienić portfel, ( wkrótce dodam opisy portfeli wraz z instrukcją instalacji oraz użytkowania. ) Tak na szybko mogę polecić m.in portfel sprzętowy Multibit HD

Jeżeli Wasz przelew nie doszedł do nadawcy to środki wrócą na konto do 72h, więc cierpliwości.

Jak przyśpieszyć transakcje? ( opis na końcu )

A teraz trochę wyjaśnień co i dlaczego z tymi transakcjami i rozwojem Bitcoina.

Otóż.. Popularność Bitcoina rośnie a co za tym idzie coraz więcej transakcji jest wykonywanych w sieci każdego dnia. Ci którzy nie czytali wcześniej moich wpisów, gdzie opisałem technicznie jak to wygląda przypominam, że transfery są zbierane do kupy i wysyłane w paczkach po około 2000 transakcji co średnio 10 minut. ( jest to ściśle określone przez fakt, że każdy blok kopany przez minerów jest tworzony co około 10 minut – tak został stworzony algorytm – blok posiada 1MB przestrzeni, a każda transakcja to około 500bajtów ). Tak więc przy rosnącej popularności miejsca nie starczy dla wszystkich.

Widzimy więc, że rodzi się tutaj pewna niedogodność, która może postawić znak zapytania przy twierdzeniu, że Bitcoin jest super. I nie ma co się dziwić, jednak różni ludzie lub całe zespoły pracują w pocie czoła, aby problem ten rozwiązać i sprawić, aby transakcje Bitcoin odbywały się szybko, w ogromnej ilości i bez ograniczeń ( jak panie przyjmujące panów 24/7 z tym, że nigdy się nie męczą ). Pracuję właśnie wraz ze specjalistą nad przygotowaniem opisu wszystkich rozwiązań jakie zostały przygotowane dla Bitcoina, abyście mogli zrozumieć czym są i kiedy padnie gdzieś ich nazwa od razu będziecie wiedzieli dokładnie o co chodzi.

 

SPOSOBY przyśpiesznia transakcji:

  1. RBF (replace by fee) który pozwala nadawcy podmienić oczekującą transakcję na inną (pod warunkiem zwiększenia opłaty). Bardzo niewiele portfeli wspiera RBF

( Tę metodę teoretycznie możecie zignorować, gdyż wymaga ciut więcej wiedzy, chciałem tylko Wam pokazać, że jest taka opcja )

  1. CPFP (child pays for parent) – ten z kolei opiera się na tym, że kiedy jesteś odbiorcą możesz wydać niepotwierdzone monety z opłatą priorytetową – powstaje łańcuch dwóch niepotwierdzonych transakcji – miner chcąc potwierdzić tą z wysoką opłatą, musi też potwierdzić tą wcześniejszą z niską opłatą.

( najlepsza metoda, ale możecie ją zrealizować tylko jeżeli przelew idzie na Wasze konto lub polecić komuś komu wysłaliście btc, aby uczynił jak wyżej )

  1. https://www.viabtc.com/tools/txaccelerator/

ViaBtc to jedna z większych kopalni bitcoinowych – W ramach wsparcia użytkowników którym utknęły transakcje zezwala na przepchnięcie do 100 transakcji na godzinę. Działa to po prostu na zasadzie że Ty ładnie prosisz minera aby zamieścił twoją transakcję, a miner z dobrej woli ją zamieszcza mimo niedostatecznej opłaty. Jest to poniekąd działalność charytatywna dlatego Pool nakłada ścisłe ograniczenia na to ile i jakie transakcje można przepchnąć

( to fajny sposób mimo, że szanse na to, że wy będziecie jedną ze 100 osób są małe, co jednak nie znaczy, że zerowe- warto próbować )

INSTRUKCJA dotycząca wielkości opłaty za transakcje, tzw. “fee”:

Jeżeli chcesz, aby Twoja transakcja na pewno nie musiała czekać na potwierdzenie zapamiętaj:
Średnia wielkość transakcji to około 500bajtów,
Średnia opłata za 1bajt w sieci Bitcoin to 0.000001
co daje: 500 * 0.000001 = 0.0005btc ( średnia opłata )
Powtarzam „średnia” dlatego aby mieć pewność, że nasza transakcja dojdzie szybko powinniśmy dać około 0.001btc, czyli około 1 dolara opłaty na dzień 09.02 luty 2017r.
Upewnij się jednak za każdym razem, że liczba oczekujących transakcji jest większa niż około 40 000 transakcji, możesz to sprawdzić na wykresie, który jest aktualizowany non stop tutaj:
https://blockchain.info/pl/charts/mempool-count
Jeżeli liczba transakcji jest mniejsza niż 40 000 to śmiało możesz dawać opłatę jedynie 0.0005btc.

Lub ewentualnie można skorzystać ze strony kalkulatora opłat, który sprawdza aktualny stan sieci i dopasowuje informacje:
https://bitcoinfees.21.co/

 

Podziel się z innymi

Bitcoin, Kryptowaluty, News, Poradnik dla początkujących, Przypięty post