Giełda kryptowalut Poloniex
Jest to giełda, na której gram osobiście i mocno ją polecam.
PORADNIK DOTYCZĄCY GIEŁDY POLONIEX ORAZ JEJ OBSŁUGI
ZAKŁADANIE KONTA
Wchodzimy w link https://poloniex.com/
Klikamy Creat Your Account.
Wypełniamy poniższe pola zgodnie z tym co jest na obrazku, a następnie wciskamy Create Account
giełda kryptowalut poloniex
Następnie na podany przez nas adres mailowy przyjdzie wiadomość w której musimy potwierdzić rejestrację konta.
Wiadomość wygląda tak, jeżeli nie ma w niej klikalnego linku trzeba go skopiować i wkleić do przeglądarki.giełda kryptowalut poloniex
Po kliknięciu w link nasze konto zostanie zatwierdzone. Możemy się zalogować na nasze konto.
Po zalogowaniu na naszym koncie ukaże się nam taki widok.
USTAWIENIA PROFILU ORAZ WERYFIKACJA KONTA
Nasz poziom weryfikacji domyślnie dla nowego konta wynosi “Level 1 Veryfication”. Ważną informacją jest, że konta nie musimy weryfikować, a nasz dzienny limit wypłat będzie wynosił 2000$.
Kolejne poziomy weryfikacji zwiększają limit odpowiednio:
Level 2 = 25 000$ dziennie
Level 3 = powyżej 25 000$ dziennie ( tylko dla firm )
Jeżeli chcemy sobie zwiększyć limit dziennych wypłat do 25 000$ musimy dokonać weryfikacji na poziomie 2 “Level 2 Veryfication” według instrukcji z obrazka:
Instrukcja jak ma wyglądać skan dowodu oraz Selfie z dowodem do weryfikacji na poziomie 2:
Wypełniamy pola, wgrywamy pliki i wciskamy Save Profile:
BEZPIECZEŃSTWO
Two-Factor Authentication (2FA)
Jest to absolutna konieczność. 2FA to inaczej dwuskładnikowe uwierzytelnianie. W praktyce wygląda to tak, że kiedy wpiszemy już login i hasło strona poprosi nas także o podanie kodu tymczasowego z aplikacji Google Authenticator.
Klikamy kluczyk i dajemy Two-Factor Authentication
Ten kwadratowy obrazek z czarnymi kwadracikami w środku to Digital Key. Jest kod (backup), który pomoże nam odzyskać hasła dostępu w razie utraty możliwości korzystania z Google Authenthiacator następnie na telefonie z zainstalowaną aplikacją Google Authenticator. Najlepiej zrobić sobie kopię zapasową zapisując obrazek na dysku, czy klikając klikając w print a Copy of Digital Key, aby go wydrukować i schować.
Na swoim telefonie odpalamy aplikacje Google Authenticator, dodajemy nowe konto i wybieramy opcję skanowania kodu QR, telefon odpali nam aparat. Wystarczy wycelować kamerą w kod widniejący na koncie poloniex. Po zeskanowaniu kodu w aplikacji pojawi nam się nowy kod związany ze stroną giełdy i naszym kontem, wpisujemy go w pole Code i zatwierdzamy Enable 2FA.
DEPOZYT
Zanim zaczniemy działać na giełdzie musimy wysłać na nią BTC lub inne kryptowaluty, którymi chcemy handlować.
Na giełdzie wymieniamy waluty na BTC, który jest główną parą walutową, dzięki czemu też możemy kupić wszystkie inne waluty.
Klikamy BALANCES, a następnie DEPOSIT & WITHDRAWALS
Następnie wyskoczy nam strona na której widnieją obsługiwane kryptowaluty przez giełdę. Przy każdej z nich jest informacja:
Total balance – ile posiadamy danej kryptowaluty na giełdzie
On Orders – ilość danej kryptowaluty, która jest złożona gdzieś jako oferta
BTC Value – wartość danej kryptowaluty w BTC
Ostatnim punktem jest kolumna Actions. W niej znajdują się dwa przyciski:
Deposits – wpłacenie środków na konto
Withdraw – wypłata środków z konta
Oczywistym jest, że posiadając np. Bitcoiny możemy wypłacić Bitcoiny tylko na portfel Bitcoina.
Żeby dokonać wpłaty wybranej kryptowaluty, np. Bitcoina klikamy DEPOSIT przy pozycji Bitcoin, wyskoczy nam ostrzeżenie, że jeżeli chcemy doładować nasze konto giełdowe Bitcoinami to musimy je przelać na wygenerowany adres. Adres ten staje się od pory przypisany do naszego konta giełdowego. W razie wpisania innego adresu lub pomyłki w adresie BTC nie dojdą na giełdę i najpewniej przepadną.
Gdy dokonujemy wpłaty po raz pierwszy klikamy Show me Deposit Addres, zostanie wygenerowany nasz indywidualny adres do wpłat danej kryptowaluty na giełdę. Na obrazku, jako przykład widnieje Bitcoin, będzie to nasz indywidualny adres do wpłaty BTC.
Tak samo postępujemy z każdą inną walutą jaką chcemy wpłacić na giełdę.
Żeby dokonac wplaty BTC na giełde na nasz portfel kopiujemy indywidualny adres do wpłaty i na niego wysyłamy nasze BTC, dodatkowo klikając w Show QR Code wyskoczy nam kod QR, za pomocą którego możemy możemy dokonać szybkiego przelewu korzystając z aplikacji w smartfonie.
PRZYPOMINAM, ŻE W PRZYPADKU PRZELEWÓW BITCOINA NALEŻY W SWOIM PORTFELU USTAWIĆ WYŻSZĄ OPŁATĄ TRANSAKCYJNĄ, ABY MIEĆ PEWNOŚĆ ŻE ŚRODKI DOJDĄ SZYBKO NA GIEŁDĘ
WYPŁATA
Aby dokonać wypłaty należy, podobnie jak przy wpłacie, kliknąć w BALANCES, a nastepnie DEPOSIT & WITHDRAWALS
Jednak przy walucie którą chcemy wypłacić klikam Withdraw.
Wyskoczy na okienko, gdzie możemy dokonać wypłaty, wpisujemy adres na jaki chcemy wypłacić daną walutę oraz kwotę (ilość szt. monet) i klikamy Withdraw.
UWAGA ! Bardzo ważne podczas wypłaty zachowaj ostrożność i upewnij się że adres do wypłaty jest prawidłowy !
HISTORIA WPŁAT ORAZ WYPŁAT
W każdej chwili możemy sobie sprawdzić jakie wpłaty i wypłaty były dokonywane na naszym koncie na giełdzie. Żeby sprawdzić historię wchodzimy w BALANCES i HISTORY.
W tym miejscu mamy nasze wszystkie wpłaty oraz wypłaty.
GŁÓWNA STRONA GIEŁDY
Wykres: widzimy tu informacje na temat tego jak zachowywała się cena danej kryptowaluty na wybranym przez nas odcinku czasu.
W prawym górnym rogu mamy informację na temat aktualnej ceny, całkowity wolumen obu kryptowalut z pary kryptowalutowej oraz najwyższej i najniższej w okresie 24H
Strona poloniex daje nam możliwość zmiany odcinka badanego okresu oraz zmianę interwały czasowego świec. Służą do tego przyciski Zoom pod wykresem i mamy do wyboru :6h, 24h, 2d, 4d, 1w, 2w, 1m, i All.
h– godziny / d– dni / m– miesiąc / All cały okres istnienia waluty na giełdzie.
Do zmiany wielkości świec, to znaczy ile czasu ma reprezentować 1 świaca służą przyciski Candlesticks.
Mamy do wyboru: 5-min, 15-min, 30-min, 2-hr, 4-hr, 1-day.
Klikając na wykresie kółko zębate możemy nanieść na niego dodatkowe linie które mają na pomoc w ocenie sytuacji.
Jednak to polecam robić tylko i wyłącznie na profesjonalnych programach stworzonych do oceny wykresu oraz analizy technicznej:
https://kryptopomocnik.pl/analiza-techniczna-tradingview/
- Prawa kolumna na głównym ekranie strony to tzw. Strefa Markets. Widzimy tutaj spis wszystkich kryptowalut, które są na giełdzie. Po kliknięciu w wybraną kryptowalutą zostaniemy przeniesieni do strony umożliwiającej trading tą kryptowalutą.
Tabela przedstawia następujące dane:
Coin – symbol danej waluty
Price – aktualna cena wyrażona w BTC
Volume – obroty na giełdzie wyrażone w BTC (ostatnie 24h)
Change – zmiana wartości (ostatnie 24h)
Name – pełna nazwa waluty
Klikając w dowolną pozycję wyżej opisywanych nazw pozycje z kolumny zostaną posegregowane. Przykładowo na obrazku poniżej wcisnałem Change i w ten sposób posegregowałem sobie wszystkie pozycje wg. zmiany procentowej od największej, ponowne kliknięcie w Change sprawi, że pozycje zostaną posegregowane wg najniższej zmiany procentowej.
- Okna poniżej Markets zawierają czat zwany TROLLBOX oraz powiadomienia z giełdy.
- (Bardzo ważne jest, aby nie zwracać uwagi na czat. Jest to wylęgarnia nagianiaczy i pralnia mózgu, przez którą początkujący inwestor dokonuje przeważnie błędnych decyzji)
SEKCJA KUPNA ORAZ SPRZEDAŻY
Pod wykresem znajduję się kluczowe miejsce giełdy, czyli miejsce wystawiania ofert oraz informacje dotyczące głębokości rynku, wolumen oraz aktualne oferty.
Zakupu danej waluty dokonujemy w sekcji BUY
Widzimy w nim wartość BTC (You have), którą mamy do dyspozycji.
Zakupu dokonujemy poprzez wpisanie ceny po jakiej chcemy kupić walutę, oraz ilości sztuk jak chcemy kupić. Możemy też wpisać cenę, po której chcemy kupić daną kryptowalute oraz wartość BTC którą chcemy na to przeznaczyć, system automatycznie policzy nam ile waluty kupimy.
Żeby potwierdzić zakup klikamy Buy.
Aby pominąć krok obliczania na ile danej kryptowaluty nas stać wystarczy podać cenę zakupu Price, a następnie kliknąć w ilość posiadanych przez nas BTC obok You have, a tabelka wypełni się automatycznie. Jest to oczywiście wtedy opcja zakupu za wszystkie posiadane przez nas BTC.
Aby pominąć wpisywanie danych w polu Price możemy kliknąć kursorem w aktualną ofertę wystawioną już na giełdzie, a tabelka automatycznie skopiuje nam dane tej oferty. Jest to wygodna opcja, jeżeli chcemy szybko sprzedać daną kryptowalutę.
UWAGA. Czasem opcja automatycznego wypełniania tabelki po kliknięciu istniejącej oferty lubi się zawieszać, wystarczy wtedy tylko odświeżyć stronę.
Sprzedaży dokonujemy w sekcji SELL. Tutaj widzimy ilość waluty jaką dysponujemy i najwyższą cenę, którą aktualnie ktoś chce zapłacić za tą walutę.
Sprzedaży dokonujemy poprzez wpisanie ceny oraz ilość sztuk, które chcemy sprzedać.
Jeżeli chcemy sprzedać wszystkie monety wystarczy że klikniemy w stan monet jaki posiadamy (You have) wtedy suma sama się uzupełni.
W celu zatwierdzenia sprzedaży klikamy przycisk Sell.
Kolejną opcją służącą do kupna oraz sprzedaży jest opcja STOP-LIMIT.
Jest to opcja głównie używana do zamykania pozycji long/short (gra dźwignią), w tej opcji możemy sobie ustawić przedziały oraz poziomy, w których ma się odbywać sprzedaż lub zakup w celu generowania zysków lub minimalizowania straty.
Jest to opcja dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników.
Rozwinięcie tej opcji oraz wyjaśnienie zasady handlu dźwignią na poloniex zostanę wkrótce dodane do tego opisu.
Pod sekcją kupona i sprzedaży mamy podgląd aktualnych ofert kupna oraz sprzedaży ze wszystkimi ofertami. Widać też jaką wartość w BTC mają aktualnie złożone wszystkie oferty kupna oraz jaką ilość danej kryptowaluty mają wszystkie złożone oferty sprzedaży. (prawy górny róg każdego okna)
Poniżej znajduje sie wykres graficzny MARKET DEPTH, czyli tzw. głębokość rynku. Pokazuje ona kolejno:
na zielono oferty kupna
na czerwono oferty sprzedaży
Jest to bardzo ciekawy wykres, który oddziałuje na psychikę i często powstrzymuje nas od zakupów lub zmusza do sprzedaży.
Kiedy najedziemy na niego kursorem i zatrzymamy w danym punkcie wyświetlą nam się dodatkowe informacje o wybranym punkcie na wykresie głębokości rynku.
Na samym dole strony po lewej widzimy historię transakcji MARKET TRADES. Oznaczone zielonym kolorem BUY to zrealizowane zlecenia kupna i odpowiednio czerwone SELL to zrealizowane zlecenia sprzedaży.
Aby zobaczyć całą historię naszych transakcji na danej kryptowalucie wystarczy kliknąć MY TRADES
Po prawej stronie widzimy MY OPEN ORDERS. Są tutaj nasze aktualnie otwarte zlecenia kupna lub sprzedaży i tutaj w każdej chwili możemy anulować dane zlecenie.
AUTOREM PORADNIKA JEST CZYTELNIK, KTÓRY CHCIAŁ DOŁOŻYĆ CEGIEŁKĘ DO PROJEKTU: KRYSTIAN ŻUGAJEWICZ
PRZYGOTOWANIE TEKSTU DO PUBLIKACJI ORAZ REDAKCJA KRYPTOPOMOCNIK
News, Poradnik dla początkujących