Handel z dźwignią w portfelu Bitshares 2.0

Nie spotkałem jak do tej pory żadnego wpisu na ten temat, więc postanowiłem sam napisać kilka słów na temat handlu z dźwignią w portfelu Bitshares. Tekst powstał w oparciu o dostępne materiały w języku angielskim, ale przede wszystkim o własne doświadczenie, ponieważ sam korzystam tej funkcjonalności bardzo aktywnie.

Handel na zdecentralizowanej giełdzie

kryptopomocnik.pl Handel z dźwignią w portfelu Bitshares 2.0
Handel z dźwignią w portfelu Bitshares 2.0

 

Portfel Bitshares umożliwia handel na zdecentralizowanej giełdzie, ale dźwignia dostępna jest jedynie dla SmartCoinów, to znaczy tej części spośród dostępnych tokenów, w których zaszyty jest sparametryzowany smart-kontrakt. Do tej rodziny należą flagowe MPA (Market Pegged Assets) bitUSD, bitCNY, bitEUR, bitBTC, bitSIVER, bitGOLD…, ale również PB (Privatized Bit-Assets), czyli np. fundusz BTWTY. “Szortować” można też tokeny zakładów binarnych PA (Prediction Market). Nie można pożyczać natomiast tokenów z grupy UIA, zarówno tych prywatnych, o których to coraz więcej informacji pojawia się na steemit, jak i tych emitowanych przez giełdy np. OPEN.x, TRADE.x które należą do podgrupy EBA, czyli Exchange Backed Assets.

bitUSD, bitCNY, bitEUR

Czym są bitUSD, bitCNY, bitEUR? – Są to tokeny z tzw. grupy StableCoins, czyli te reprezentujące stabilne waluty w Blockchain. Różnica w stosunku do znanego USDT (Tether) jest taka, że depozytu pilnuje sparametryzowany smart-kontrakt, a jednym z najważniejszych jego parametrów jest wielkość depozytu, która w tej chwili nie może być mniejsza niż 175% jego wartości. USDT (Tether) natomiast jest tokenem zabezpieczonym depozytem bankowym.  Jednak jak wczytamy się pkt. 3 na stronie https://tether.to/legal/ oraz jak wynika z doświadczenia – to jednak nic pewnego… Warto wspomnieć, że USDT funkcjonuje w łańcuchu bloków Bitcoin na “warstwie” Omni.

Smart-kontrakt

Czym jest Smart-kontrakt? – Jest to pewien rodzaj zdefiniowanych warunków, których zaistnienie w łańcuchu bloków pociąga za sobą pewne wcześniej zdefiniowane działania. W bitUSD tym zakontraktowanym działaniem jest cykl jego życia. Powstaje w chwili zawarcia kontraktu – pożyczenia bitUSD pod depozyt, krąży po sieci zmieniając właściciela, potem walczy o byt poprzez zamknięcie pozycji (“Margin Call”) i ginie przez rozliczenie kontraktu (“Settle”).
Wszystkie te rzeczy wywoływane są za sprawą wzajemnych relacji jakie zachodzą między parametrami kontraktu, w których skład wchodzi wielkość depozytu, wielkość pożyczki oraz cena rynkowa (ang. Settlement Price) obowiązującą dla danego aktywa na zewnętrznych rynkach, dostarczaną przez serwery-węzły nazywane w Bitshares 2.0 Witness.

Handel przy użyciu dźwigni finansowej w Bitshares

Na popularnych giełdach, takich jak poloniex, bitfinex, bitmarket możliwe jest handlowanie przy użyciu dźwigni finansowej w wysokości 150%, 333%, a nawet 1000% – w zależności od polityki giełdy. Środki te pożyczone są od innych użytkowników, którzy oferują swoje środki w zamian za procent naliczany godzinowo. W Bitshares wygląda to podobnie, jednak środków nie pożyczamy od innych osób, tylko zostawiamy swój własny kapitał – w postaci BTS. Stroną w tej umowie jest smart-kontrakt w blockchain. Dla StableCoins (w Bitshares) depozyt minimum to 175%, jednak nie jest to użyteczna wartość, ponieważ najmniejszy spadek ceny powoduje zamknięcie pozycji, dlatego stosuje się wyższe zabezpieczenia rzędu 250%, 300% i więcej. To powoduje, że mamy dyspozycji dźwignie od 50% kapitału i mniej, ale za to, nie goni nas oprocentowanie od czasu trwania takiej pożyczki.
Przejdźmy do przykładu.
Jeżeli dysponujemy BTS o rynkowej wartości $300, dla ułatwienia załóżmy, że kurs BTS:bitUSD to $0,01 (w drugą stronę kurs bitUSD:BTS to 100 BTS = 1 bitUSD) to znaczy, że dla zdeponowanych w blockchain 30000 BTS możemy pożyczyć 100 bitUSD i współczynnik zabezpieczenia depozytu (CR ang. collateral ratio) wyniesie “3” a, gdy pożyczymy $150, to współczynnik zabezpieczenia depozytu wyniesie “2” – ponieważ depozyt będzie miał 2x większą wartość niż to co pożyczyliśmy.
Wymuszone zamknięcie pozycji (ang. Margin Call) następuje, gdy współczynnik zabezpieczenia depozytu spadnie poniżej wartości 1,75
Współczynnik CR wyliczany jest na bieżąco wg wzoru:
CR = depozyt BTS / cena rynkowa bitUSD:BTS / wielkość pożyczki lub CR = depozyt BTS / cena rynkowa BTS:bitUSD * wielkość pożyczki
2,5 = 30 000 BTS/ 80 bitUSD:BTS / 150 bitUSD 2,0 = 30 000 BTS/ 100 bitUSD:BTS / 150 bitUSD 1,739 = 30 000 BTS/ 115 bitUSD:BTS / 150 bitUSD (Margin Call)
Jeśli wartość BTS względem USD będzie rosła, to współczynnik zabezpieczenia depozytu (CR) będzie rósł, a jeśli kurs BTS będzie spadał to współczynnik też będzie spadał.

Co zrobić z pożyczonymi bitUSD?

Możemy za bitUSD kupić więcej BTS i sprzedać BTS kiedy będą droższe, a bitUSD oddać. Na tą samą sytuację można spojrzeć tak, że możemy sprzedać bitUSD i odkupić kiedy będzie tańsze i wtedy oddać. To zależy jaki kontekst nam bardziej odpowiada bitUSD:BTS, czy BTS:bitUSD
Pożyczone bitUSD możemy wymienić na giełdzie i posłać je do dalszej pracy lub wymieniać za inne tokeny, aż do PLN, a potem coś za nie kupić. W przypadku kiedy wartość BTS będzie rosnąć, to wartość procentowego udziału długu w naszym portfelu będzie spadać.
Jeśli kurs BTS będzie spadał do USD i współczynnik CR przekroczy próg zamknięcia pozycji, to smart-kontrakt będzie odkupował pożyczone bitUSD za depozyt po cenie w przedziale od ceny zamknięcia pozycj do ceny zamknięcia pozycji +10% bonusu dla rynku (squeeze protection), a pozostałe ~65% wróci do nas na konto.

Zamknięcie pozycji i squezze protection

Co to jest “squeeze protection” SQP? Jest to zmienny dla każdego MPA parametr zabezpieczający przed zbyt wysoką ceną odkupienia na mało płynnym rynku. Cena odkupienia została ograniczona do maksymalnie +10% ceny zamknięcia pozycji i odkupienie nie musi być zrealizowane natychmiast, tylko jest rozłożone jest w czasie, aż do wykupienia całości pożyczki.
W portfelu Bitshares można przełączać kierunek rynku (kontekst) wyświetla nam się bitUSD:BTS, albo BTS:bitUSD. Klik na parę przełącza kontekst. Warto zwrócić na to uwagę, bo może to powodować na początku kosztowne pomyłki i skoki ciśnienia.
dla kierunku bitUSD:BTS
cena zamknięcia pozycji wyniesie = 114,28571428 = depozyt 30000 BTS / współczynnik 1,75 / kredyt 150 bitUSD
a dla kierunku BTS:bitUSD
cena zamknięcia pozycji wyniesie = 0,00875 = 1 / 114,28571428
dla kierunku bitUSD:BTS
cena odkupienia mieści się w przedziale:
<114,28571428 ; (114,28571428 * 1,1 = 125,71428571)>
dla kierunku BTS:bitUSD
cena odkupienia mieści się w przedziale:
< (0,00875 / 1,1 = 0,00795454 ) ; 0,00875>
kryptopomocnik.pl Handel z dźwignią w portfelu Bitshares 2.0
Handel z dźwignią w portfelu Bitshares 2.0

*** zdjęcie poglądowe z materiałów źródłowych – nie zawiera cen użytych w przykładzie! *** 
******************************************************************************************
Jeśli dotarłeś do tego miejsca, to masz albo zimną kawę, albo pijesz drugą. Pozdrawiam tym bardziej.
źródła wiedzy i zdjęć:
MARGIN CALL MECHANICS
http://docs.bitshares.org/bitshares/user/dex-margin-mechanics.html
SHORT SELLING BITASSETS
http://docs.bitshares.org/bitshares/user/dex-short.html
dobry artykuł w języku angielskim, o tym jak zarobić na bonusie +10
https://steemit.com/finance/@finpunk/trading-with-bitshares-profiting-from-margin-calls
Zajrzyj na:
Facebook
https://www.facebook.com/groups/BitsharesFanPolska/
Telegram
https://t.me/BitsharesFanPolska
Podziel się z innymi

BTS, Kryptowaluty