Zmienność Bitcoin przyszłość rynku
Przeglądałem dzisiaj różne stronki i natrafiłem na świetny wpis, który zawierał bardzo ciekawą informację. Dotyczy ona zmienności Bitcoina, a żeby było fajniej – owy wpis zawierał nawet graficzną ilustrację problemu. ( autor Willy Woo )
 
( wykres na obrazku to poziom / procent zmienności, kropki to wolumen [ ilość sprzedanych/kupionych btc ] natomiast rozmiar kropek oznacza wielkość wolumenu.)
 
Na wstępnie dodam tylko, że wykres zaczyna się od połowy 2011 roku, czyli od czasu, kiedy Bitcoin zaczął być tak naprawdę zauważany przez ludzi, można było już nim handlować na pierwszych giełdach.
 

Jak widać na załączonym obrazku zmienność Bitcoina w początkowych fazach ( wyglądała podobnie jak ślady butów odciśnięte na śniegu, kiedy wracamy z nocnej wyprawy z kolegami na miasto do domu) ? ujawniała ogromny chaos panujący na rynku. Wynikało to z wielu faktów, przede wszystkim większość ludzi uważała Bitcoina za żart lub piramidę finansową. Strach naprzemiennie walczył z ekscytacją, chęcią łatwego zarobku. Bardzo mało ludzi postrzegało Bitcoina jako technologię, przyszłość. Stąd np anegdotka o dwóch pizzach, za które ktoś zapłacił 10 000btc – ile w tym prawdy nie wiadomo, ale świetnie ilustruje problem niewiedzy.

kryptopomocnik.pl Zmienność Bitcoin przyszłość rynku
Zmienność Bitcoin przyszłość rynku (autor Willy Woo)
 
Niektórzy pamiętają jak wyglądała czerwona kreska ( korekta, spadek ) – potrafiła zrzucić cenę nawet o 40-70% w ciągu kilku minut w dół po czym wrócić do swojej poprzedniej ceny a nawet wzrosnąć następnie o kolejne kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt procent i tak kilka razy dziennie, czasem taka walka kilkudziesięciu procent toczyła się długo zanim w końcu ktoś wskazała górę lub dół. Pamiętam jak dzisiaj, kiedy patrzyłem na to z niedowierzaniem, kiedy bałem się nawet wstać i iść do toalety, bo przecież w ułamek sekundy i można było zarobić krocie… Weterani znają doskonale wielki biały napis nad ceną na stronie mt.gox ATH ?
 
Z biegiem czasu, po pierwszych bańkach z serii wspomnianej wyżej giełdy itd. W umysłach ludzi zaczęła kreować się świadomość, że Bitcoin to technologia ( dokładniej Blockchain, ale wielu ludzi nadal nie zdaje sobie z tego sprawy, że istnieje coś takiego, słyszą tylko łańcuch bloków i przytakują ). A technologia ta stanie się wkrótce wszechogarniającym bytem. Z upływem czasu, coraz częściej z ust poważanych ludzi wydobywają się pochlebne słowa na temat Bitcoin, coraz więcej ludzi widzi w nim inwestycje, poważane firmy zaczynają mówić głośno, że akceptują Bitcoin, że wspierają rozwój Blockchaina – w głowach ludzi buduje się coraz większy spokój, opada napięcie. Co przekłada się na coraz mniejszą zmienność/ wariację kursu.
 
Dlaczego kropki rosną, kiedy zmienność się uspokaja? Ponieważ na rynek napływa coraz więcej kapitału, coraz więcej ludzi chce inwestować w Bitcoin, a co za tym idzie, coraz mniej ludzi chce je sprzedawać. Więc nawet pomimo tego, że ruch na giełdach staje się większy, cena w coraz mniejszym zakresie wariuje.
 
Z czasem Bitcoin może dojść do poziomu zmienności mniejszej niż oficjalne waluty państwowe. Jak pokazał autor artykułu na rysunku, przewiduje on, że takiej zmienności możemy spodziewać się za dwa latu w 2019 roku, to już tak niewiele czasu.. Jeżeli do tego dojdzie okaże się, że inwestowanie w Bitcoin będzie w mniejszych stopniu narażone na ryzyko strat niż inwestycja w jakąkolwiek walutę tradycyjną, złoto, ropę, gaz itp. itd! ( oczywiście pomijam fakt, że ktoś będzie trzymał BTC na giełdzie, kiedy ta zniknie nagle jak kochanka, kiedy usłyszy pukanie do drzwi i słodki głos „kochanie wróciłam” lub jeżeli ktoś źle zabezpieczy portfel – ale bezpieczeństwo zostawiam na inny artykuł ). Trzeba jedynie obserwować rozwój Bitcoin i śledzić, czy gdzieś nagle nie pojawi się błąd – to tak naprawdę jedyne zagrożenie, które jest relatywnie małe. ( pomijając takie typu ” a co się stanie jak Słonce wybuchnie, jak zniknie cały prąd na ziemi itp )
 
Zaczynamy tak naprawdę rozumieć, że Bitcoin to waluta wolności, dzięki której funkcjonuje Blockchain – który z kolei pozwala nam cieszyć się walutą należącą do społeczności i koło tego wspaniałego projektu się zamyka, amen.
 
A jeszcze jednym wnioskiem jaki można wyciągnąć ze zmniejszającej się zmienności jest to, że coraz więcej ludzi będzie chciało go mieć lub nawet może się okazać, że będzie musiało go mieć -> To da Moon.
Podziel się z innymi

Bitcoin, Kryptowaluty, News