Podsumowanie hardfork: Bitcoin i Bitcoin Cash

I już po bólu. Podsumowanie hard forka Bitcoin i Bitcoin Cash

Oczy całego świata użytkowników kryptowalut były zwrócone ostatnimi czasy w kierunku Bitcoina. Odwieczna debata na temat wyższości Segregated Witness w połączeniu z Lightning Network nad powiększeniem rozmiaru bloku wydawała się wraz z zwarciem porozumienia nowojorskiego. Jego efektem była propozycja SegWit2x, której efektem miało być zarówno wprowadzenie SegWit, jak i zwiększenie rozmiaru bloków do 2*1MB.

Okazało się jednak, że dla zagorzałych zwolenników powiększenia rozmiaru bloku, opierających swoje argumenty na pierwotnych tezach Satoshi Nakamoto, jest to żadne rozwiązanie. W taki sposób doszło do powstania inicjatywy Bitcoin Cash, a 1 sierpnia po hard forku oficjalnie odłączył się od głównego łańcucha Bitcoin i zaczął żyć własnym życiem. Z uwagi na fakt, że minęło już kilka od tego wydarzenia i kurze opadły przyjrzymy się dokładniej co się stało.

Bitcoin Cash hard fork od kuchni

Podział rozpoczął się około godziny 12:37 czasu UTC  1 sierpnia, kiedy sieć wydobyła blok nr 478.558. W pierwotnej wersji proces miał się zacząć 17 minut wcześniej. Poniżej zrzut ekranu pokazujący sytuację na BTC Fork Monitor.

Każdy kto posiadał do tego momentu Bitcoin, ma również jednocześnie Bitcoin Cash. W tym momencie był w trakcie hard forka, ale Bitcoin Cash jeszcze nie powstał. Dopiero wydobycie bloku 478.559 miał być początkiem Bitcoin Cash. Jego wydobycie się zakończyło się dopiero o godzinie 18:12 czasu UTC. Poniżej wrzucam dane pierwszego bloku ze block explorera:

W czasie, gdy Bitcoin Cash odłączał się od łańcucha Bitcoin zostało wydobytych kilkadziesiąt bloków na łańcuchu BTC. Zapytacie zapewne, dlaczego trwało to tak długo trwało? Jednym z powodów, był bardzo niski hash rate wszystkich górników próbujących dokonać hard forku. Jedyną dużą kopalnią wspierającą wydobycie Bitcoin Cash w trakcie hard forka, był ViaBTC, która wcześniej ogłosiła wsparcie dla tej kryptowaluty. Moc wydobycia z początku wynosiła jednak około 17,5Ph/s. Dla porównania, średnia moc wydobycia Bitcoin tego dnia wynosiła około 6200Ph/s. Można więc łatwo policzyć, że początkowo było to 0,28% mocy obliczeniowej Bitcoina. W połączeniu z ogromną trudnością wydobycia, którą Bitcoin Cash przejął po swoim ojcu, spowodowało to znaczne wydłużenie powstania pierwszego bloku nowej części łańcucha. Oczywiście w miarę upływu czasu wsparcie sieci rosło. Kolejnym wymaganiem było utworzenie bloku większego niż 1MB.

Porównamy teraz średnią moc wydobycia w ostatnich dwóch dniach ( dane z bitcoincharts.com )

Dzień

Moc wydobycia [Ph/s]

Stosunek mocy wydobycia BCH/BTC
Bitcoin

Bitcoin Cash

02.08

6433,6

378,166 5,88%

03.08

5913,4 447,540

8,08%

Jak możemy zauważyć, moc wydobycia Bitcoin Cash rośnie. Można początkowo wyciągnąć wniosek, że górnicy przerzucają się na fork Bitcoina. Należy nadmienić jeden fakt, że sieć ma bardzo duże wahania mocy wydobycia co można zobaczyć na poniższym wykresie.

Potrzebne będzie nieco więcej czasu by wyrokować czy hash rate Bitcoin Cash rośnie z powodu odpływu obecnych górników od Bitcoina, czy może przyciąga nowych.

Dostosowanie trudności wydobycia

Wspominany wcześniej problem trudności wydobycia zaczął się już normować. Poniżej wrzucam obecne statystki:

Zajęło to jednak trochę czasu zanim trudność się dostosowała do mocy obliczeniowej. Jest to spowodowane specjalnym mechanizmem dostosowania trudności w Bitcoin Cash, który staram się po krótce opisać.Trudność wydobycia spada jeśli:
Różnica pomiędzy MTP ( Median Time Past ) obecnego bloku, a MTP 6 poprzednich bloków jest większa niż 12 godzin.

W takim wypadku trudność wydobycia spada o 20%. MTP to nic innego jak mediana ( inaczej wartość środkowa ) daty wydobycia ostatnich 11 bloków. Można ją odczytać z block explorera. Możemy więc obliczyć ile zmian trudności nastąpiło z prostego równania:

Problemy z nazewnictwem

Twórcy forka Bitcoina postawili na chwytliwą nazwę, gdyż zapewne chcieli się utożsamić z mocno ugruntowaną marką Bitcoina. Ponadto, developerzy pewni, że ich rozwiązanie zapewni Bitcoinowi rozwój „na jaki zasługuje” postanowili, by nazwa była chwytliwa. Stąd zapewne pomysł by nazwać go Bitcoin Cash.

Problemem jest jednak fakt, że ta nazwa może wprowadzać użytkowników Bitcoina w błąd. Mam tutaj na myśli zwłaszcza nowe osoby dołączające go ruchu kryptowalut. Nietrudno jest się pomylić. Jeszcze gorzej ma się sprawa ze skrótem BCC. Wspominałem we wcześniejszym artykule, że kryptowaluta BitConnect posiada ten sam skrót. Spowodowało to gwałtowny wzrost wartości i następnie spadek, tzw. „pump and dump”.

Na niektórych giełdach Bitcoin Cash widnieje jako BCH ( np. Kraken ), na innych z kolei jako BCC ( np. Bittrex ). Należy więc być bardzo uważnym, by nie pomylić adresów BitConnect i Bitcoin Cash.Ponadto kolejny kij w mrowisko wbiło SatoshiLabs, producent portfela TREZOR. W swoim portfelu zamiast Bitcoin Cash użyli nazwy Bcash. Wywołało to burzę na reddicie r/btc.

Nie wiadomo, czy zabieg był celowy czy nie. Nie można jedna odnieść wrażenia, że cały czas w środowisku jedna strona próbuje manipulować drugą. Spór jest zaostrzony do tego stopnia, że zwolennicy BTC naśmiewają się z braku inwencji twórczej developerów Bitcoin Cash przy tworzeniu loga.

Giełdowe rozterki

Przed 1 sierpnia wszystkie giełdy odniosły się w odpowiednich oświadczeniach co do hard forka. Jedną z pierwszych giełd, które określiły się negatywnie w stosunku był Bitstamp. Nie popierali oni Bitcoin Cash i w związku z tym nie zamierzali dzielić monet dla swoich użytkowników. Nie wykluczali oni jednak wprowadzenia możliwości handlu tą walutą. Ich stanowisko jednak zależało i w oświadczeniu z 2 sierpnia napisali:

„For those of our customers who chose to leave their BTC on our platform at the time of the fork, we recorded their BCH balances for the timestamp of the last common block (block 478558), which is 1 August 2017, 13:16:14 UTC.
These BCH balances will be made available to our customers as soon as it is safe to do so. If and when the Bitcoin Cash system has been thoroughly tested and is sufficiently stable, we will then consider listing BCH.”

Informują więc, że klienci otrzymają Bitcoin Cash w miarę możliwości technicznych. Po ustabilizowaniu się sytuacji zamierzają również uruchomić handel. Swojego zdania nie zamierza jednak zmienić Coinbase, która nie zamierza oddać swoim użytkownikom Bitcoin Cash. Zostało to przez nich odpowiednio wcześniej zaanonsowane w oświadczeniu:

Coinbase will not support the BCC blockchain or digital currency. Any bitcoin within customers’ accounts will remain accessible on the main blockchain only. If you wish to have access to both BTC and BCC, please be sure to send your BTC off the platform by July 31.

Użytkownicy się jednak buntują i nawet grożą podjęciem kroków prawnych.

Gdy Ethereum doświadczyło hard forka w zeszły roku poprzez podział na Ethereum i Ethereum Classic klienci Coinbase otrzymali dostęp do nowo powstałej kryptowaluty. Minęło jednak trochę czasu, zanim giełda się ustosunkowała i rozwiązała ten problem.

Osoby korzystające z usług Bittrex mają również problem, gdyż nie mogą zdeponować środków. Poloniex, kolejna giełda charakteryzująca się dużym wolumenem cały czas nie określiła swojego stanowiska co do Bitcoin Cash.

Problemy SatoshiLabs

Producent TREZORa jest wymieniany już drugi raz w tym tekście i nie bez powodu. Mimo wcześniejszych zapowiedzi o przygotowaniu się do hard forka, kilka godzin po wyłączony został portfel BCH. Jak się później okazało, nie był to błąd ani firmware, ani samego TREZORa, a kodu Bitcoin ABC.

Podsumowanie

Postarałem się podsumować te kilka dni po narodzinach Bitcoin Cash. Nasuwają się pytania co daje z Bitcoinem. Czy hard fork będący częścią SegWit2x dojdzie do skutku? Czy górnicy zdecydują się wspierać BCH zamiast BTC? Na odpowiedzi na te i inne wątpliwości trzeba będzie niestety poczekać.

Podziel się z innymi

Bez kategorii, Bitcoin, Kryptowaluty, News