Ostatnie polityczne wydarzenia w świecie kryptowalut rzucają cień na rozwój technologiczny. Celowo wywołane zamieszanie związane z hard forkami spowodowało, że większość użytkowników nie zauważyło wielu innowacji w sieci Bitcoin. Postaram się przybliżyć co mogło was ominąć.

Nowy klient Bitcoin Core

Zamieszanie wokół przyszłości Bitcoina totalnie przysłoniło premierę najnowszej odsłony referencyjnego portfela Bitcoin Core 0.15.0, która nastąpiła w połowie września. Nic w tym dziwnego, gdyż działania manipulatorów skupiały się głównie na zdyskredytowaniu pozycji developerów temu Core. Usprawnienia, które zostały wprowadzone w tej wersji to między innymi:

  • Znaczna poprawa w określaniu opłat transakcyjnych. Kiedyś klient umożliwiał ustalenie fee tylko jeśli transakcja miała zostać potwierdzona w ciągu 25 bloków. Obecnie ta liczba wzrosła do 1008 bloków. Umożliwia to świadome obniżenie kosztów transakcyjnych dla niezbyt pilnych transakcji.
  • Selektor opłat w nowej wersji klienta Bitcoin Core
  • Klient szybciej reaguje na zmiany mocy sieci i bierze to pod uwagę przy obliczaniu opłat transakcyjnych
  • Wprowadzono innowacyjną opcję podnoszenia opłat transakcyjnych z poziomu interfejsu graficznego („graphical fee bumping”). Pozwala ona na łatwe podnoszenie opłat transakcyjnych w przypadku przy wykorzystaniu opcji RBF („Replace-By-Fee”). Oznacza to, że korzystając z RBF możemy dowolną ilość razy podnosić opłatę transakcyjną.
  • Zintegrowana w interfejs graficzny opcja podnoszenia fee
  • Umożliwiono tryb „multiwallet”, pozwalający na obsługę wielu kont, korzystając jednej aplikacji. Na obecną chwilę jest to dostępne tylko dla osób bardziej technicznych użytkowników, ale prace trwają nad udostępnieniem łatwego interfejsu graficznego.
  • Od 30% do 40% szybsza weryfikacja bloków przy od 10% do 20% mniejszym z użyciu pamięci.
  • Od 40% do 50% sprawniejsza weryfikacja bloków posiadających transakcje, które utknęły w „mempool”.
Klienty Lightning

Lightning Network, czyli technologia mająca rozwiązać obecnych problem skalowalności Bitcoina, jest nadal w przygotowaniu. Powstały już jednak portfele, które mają obsługiwać ten standard płatności:

Kolejne klienty są nadal w przygotowaniu:

MAST

Satoshi Nakamoto wyposażył Bitcoina w interesującą cechę, która została nie została opisana w jego manifeście. Standardowo BTC są wysyłaneprzypisywane do konkretnego adresu poprzez wykonanie podpisu cyfrowego. Istnieje jednak możliwość napisania skryptu, który będzie dynamicznie tworzył transakcje w zależności od zadanych parametrów. Oznacza to, że transakcja będzie mogła być zrealizowana tylko w przypadku zrealizowania założeń.

Obecnie taki skrypt jest identyczny w przypadku wszystkich portfeli. Możemy jednak napisać dowolną sekwencję warunkową, według której nasze środki miałyby zostać wydawane, np. zlecenia stałe. W przypadku prostych skryptów ilość danych nie będzie duża. Problem będzie się jednak zwiększał wraz z liczbą obsługiwanych przypadków.

Porównanie efektywności skryptu bez i z wykorzystaniem MAST

Powyższy wykres pokazuje jak wzrastałaby ilość w przypadku wzrostu możliwych skryptów. Można zauważyć w jaki sposób MAST („Merklized Abstract Synthax Trees”) redukuje ilość danych zawartych w transakcji. Dlaczego się tak dzieje? MAST powstaje w wyniku połączenia idei drzewa składni abstrakcyjnej („Abstract Sythax Trees”) i drzewa Merkla. Pozwala to na zastąpienie niewykorzystanych części skryptu (ponieważ wybieramy w końcu jeden przypadek) drzewem Merkla. W efektem stosowania MAST jest znaczne zredukowanie wielkości transakcji, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na opłaty transakcyjne. Kolejną cechą, która przemawia za tą technologią jest zwiększona prywatność, gdyż w transakcji zawarta zostanie tylko jedna z wielu zapisanych przez nas w skrypcie możliwości.

Kroki ku sprawniejszej weryfikacji

Pieter Wuille i Gregory Maxwell, developerzy temu Core, w ostatnim czasie pracują intensywnie nad sortowaniem cyfrowych podpisów i umożliwieniem ich grupowej weryfikacji („batch validation”) co powinno przyspieszyć proces konstruowania bloków.

Nowy BIP

Kolejne koncepcje ulepszeń zaproponowano w BIP159 („Bitcoin Improvement Proposal”). Zmiany mają polegać na efektywniejszym wykorzystaniu „oczyszczonych węzłów” sieci („pruned nodes”) w celu sprawniejszego funkcjonowania blockchaina.

 

Podziel się z innymi

Bitcoin, Blockchain, Kryptowaluty