Transakcje Bitcoin

Aby sprawdzić na jakim etapie jest nasza transakcja i upewnić się, czy doszła do adresata wystarczy wyśledzić jej ruch. Prawie tak samo jak śledzenie paczki.
Dzięki Blockchainowi ( zdecentralizowanej bazie rachunkowej ) możemy to zrobić bez problemu.

Potrzebujemy do tego adresu naszego portfela lub id transakcji, tzw “txID”. Czasem trudno jest zdobyć “txID”  po prostu nie wiemy gdzie ją znaleźć, to nie jest problemem.

( Biorąc pod uwagę fakt, że jest to poradnik dla początkujących, pominę kwestie takie jak np hash bloku )

Wchodzimy na jedną ze stron, które nazywa się “Blockchain Explorer“, np dla Bitcoin  taka strona to:

www.blockchain.info – W pełni po polsku, na której poza explorerem znajdziemy mnóstwo wykresów dotyczących sieci Bitcoin.

kryptopomocnik.pl transakcja bitcoin blockchain explorer
Transakcja bitcoin blockchain explorer

Powiedzmy, że nie wiem jak znaleźć txID, ale znam mój adres portfela. Wpisuję więc go: 1JUKvcVMvWu23opAxdj4tfr6UdaBPRTcxW następnie klikam “SEARCH”

Znajdziemy tutaj informacje odnośnie naszego portfela. Czyli historię wszystkich transakcji jakie otrzymaliśmy lub zrobiliśmy, łącznie z kwotami i adresami portfeli. Poznamy kod QR naszego adresu portfela. Dowiemy się ile łącznie Bitcoinów otrzymaliśmy itd.

Na screenie zaznaczyłem gdzie znajdziemy txID – czyli identyfikator transakcji. Nie musimy go kopiować i wklejać na stronie startowej, tutaj wystarczy do kliknąć, a strona sama nas przeniesie do dokładnych informacji dotyczących danej transakcji.

kryptopomocnik.pl Transakcja bitcoin blockchain explorer
Transakcja bitcoin blockchain explorer

Na tym ekranie poznamy szczegóły transakcji. Najważniejsze dla nas ( jeżeli chodzi o to, kiedy dojdzie, ile to potrwa itp ) to czerwony prostokąt oznaczony na screenie. Jeżeli mamy status “NIEPOTWIERDZONA TRANSAKCJA!” oznacza to, że nie została ona jeszcze zrealizowana w sieci ( pomimo, że środki z naszego konta wypłynęły ). Jeżeli nie wiesz jeszcze na czym to polega to odsyłam do:

Poza krótkim i prostym wyjaśnieniem działania sieci znajdziesz tam odpowiedzi na pytania takie jak
Dlaczego przelew jeszcze nie doszedł? Kiedy odzyskam środki? Jak przyśpieszyć transakcje? Jak obliczyć opłaty transakcyjne?

LINK

kryptopomocnik.pl transakcja bitcoin blockchain explorer
Transakcja bitcoin blockchain explorer
Podziel się z innymi

Bitcoin, Blockchain, Kryptowaluty, News, Poradnik dla początkujących, Przypięty post