W celu zrozumienia świata kryptowalut przygotowałem dział Słownik, w którym opisuje prostym językiem polskim różne pojęcia. Słownik jest aktualizowany na bieżąco, jeżeli nie znalazłeś tam szukanego słowa napisz do mnie, formularz kontaktowy na dole strony.
Wyczerpujący artykuł odpowiadający na to fundamentalne pytanie:
https://kryptopomocnik.pl/co-trzeba-wiedziec/
1. Prawa ekonomii – popyt / podaż ( ograniczona ilość monet [ 21 mln ], nie da się ich „dorobić” )
2. Rozwój – pracują nad nim naukowcy, programiści, ekonomiści oraz ludzie z wielu innych branż.
3. Akceptacja – zwiększa się ilość punktów akceptujących płatności Bitcoin, rządy pracują nad regulacjami jako waluty, a największe korporacje świata patrzą na niego z podziwem m.in. Microsoft, IBM, Dell, Tesla i wiele innych.
4. Przede wszystkim fakt, że zbiór powyższych czynników rewolucjonizuje świat.
Cena Bitcoina będzie ciągle rosła, ponieważ tak wynika z praw ekonomii. Możecie o nich przeczytać w pytaniu wyżej "Dlaczego cena Bitcoin ciągle rośnie?".
Spadki ceny i tzw. bańki będą częścią życia Bitcoina przez długi czas i jest to normalny proces rynkowy. Na pytanie, czy warto kupić Bitcoin powinieneś zapytać siebie jakie masz plany względem inwestycji: czy ma to być zakup na chwile, chcesz tylko zarobić szybko kilka groszy, czy też chcesz postawić na długoterminową inwestycję. W przypadku pierwszego pytania nie da się stwierdzić, kiedy jest idealny moment do wejścia, ponieważ spadek ceny jak i jej wzrost jest nieprzewidywalny i opiera się głównie o informacje płynące ze świata. Jeżeli jakiś kraj postanowi nagle zaakceptować Bitcoin jako środek płatności lub ogromna korporacja wyrazi swoją chęć kupna Bitcoina to automatycznie wywinduje to cenę do góry, ale nikt nie wie kiedy i jakie takie informację nadejdą, więc to czysty hazard. Natomiast jeżeli planujesz zakup długoterminowy na lata to jak najbardziej jest to dobry wybór.
Pamiętaj jedynie, że Bitcoin jest protokołem. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą wyniknąć jakieś problemy, błąd w kodzie itp. Dlatego nawet decydując się na długoterminową inwestycję pamiętaj - nigdy nie ma gwarancji 100% że będziesz tylko i wyłącznie cieszył się z zysków. Ryzyko jest nieodłącznym elementem każdego aspektu życia, są tylko większe lub mniejsze szanse na sukces. Długoterminowa inwestycja w Bitcoin to duże szanse na spore zyski.
W przypadku Bitcoina stworzyłem odpowiedni artykuł na ten temat. Sytuacja mimo wszystko podobna w innych kryptowalutach, musimy znać przynajmniej nasz adres portfela i użyć tzw. Blockchain Explorer danej kryptowaluty.
https://kryptopomocnik.pl/jak-sprawdzic-czy-transakcja-doszla-lub-co-sie-z-nia-dzieje/
Jeżeli chodzi o Bitcoin to jeżeli transakcja nie zostanie potwierdzona przez 72h ( czasem nawet chwile dłużej, niekiedy krócej ) to wraca ona na adres portfela, z którego dokonaliśmy transfer.
Tak, są na to sposoby.
1. RBF (replace by fee) który pozwala nadawcy podmienić oczekującą transakcję na inną (pod warunkiem zwiększenia opłaty). Bardzo niewiele portfeli wspiera RBF
( Tę metodę teoretycznie możecie zignorować, gdyż wymaga ciut więcej wiedzy, chciałem tylko Wam pokazać, że jest taka opcja )
2. CPFP (child pays for parent) – ten z kolei opiera się na tym, że kiedy jesteś odbiorcą możesz wydać niepotwierdzone monety z opłatą priorytetową – powstaje łańcuch dwóch niepotwierdzonych transakcji – miner chcąc potwierdzić tą z wysoką opłatą, musi też potwierdzić tą wcześniejszą z niską opłatą.
( najlepsza metoda, ale możecie ją zrealizować tylko jeżeli przelew idzie na Wasze konto lub polecić komuś komu wysłaliście btc, aby uczynił jak wyżej )
3. https://www.viabtc.com/tools/txaccelerator/
ViaBtc to jedna z większych kopalni bitcoinowych – W ramach wsparcia użytkowników którym utknęły transakcje zezwala na przepchnięcie do 100 transakcji na godzinę. Działa to po prostu na zasadzie że Ty ładnie prosisz minera aby zamieścił twoją transakcję, a miner z dobrej woli ją zamieszcza mimo niedostatecznej opłaty. Jest to poniekąd działalność charytatywna dlatego Pool nakłada ścisłe ograniczenia na to ile i jakie transakcje można przepchnąć
( to fajny sposób mimo, że szanse na to, że wy będziecie jedną ze 100 osób są małe, co jednak nie znaczy, że zerowe- warto próbować )
To co najważniejsze, aby Wasza transakcja doszła normalnie musicie zwrócić uwagę na „fee”, czyli opłatę dla górników. Niektóre portfele ustawiają domyślnie bardzo niską opłatę, taka transakcja nie dojdzie na pewno. Instrukcja wyliczenia odpowiedniego „fee” na samym dole wpisu.
Jeżeli w portfelu z którego korzystacie nie ma możliwości zmiany opłat to niestety trzeba zmienić portfel, ( wkrótce dodam opisy portfeli wraz z instrukcją instalacji oraz użytkowania. ) Tak na szybko mogę polecić m.in portfel sprzętowy Multibit HD ( link do instalacji oraz konfiguracji https://kryptopomocnik.pl/multibit-hd/ )
Jeżeli chcesz, aby Twoja transakcja na pewno nie musiała czekać na potwierdzenie zapamiętaj:
Średnia wielkość transakcji to około 500bajtów,
Średnia opłata za 1bajt w sieci Bitcoin to 0.000001
co daje: 500 * 0.000001 = 0.0005btc ( średnia opłata )
Powtarzam „średnia” dlatego aby mieć pewność, że nasza transakcja dojdzie szybko powinniśmy dać około 0.001btc, czyli około 1 dolara opłaty na dzień 09.02 luty 2017r.
Upewnij się jednak za każdym razem, że liczba oczekujących transakcji jest większa niż około 40 000 transakcji, możesz to sprawdzić na wykresie, który jest aktualizowany non stop tutaj:
https://blockchain.info/pl/charts/mempool-count
Jeżeli liczba transakcji jest mniejsza niż 40 000 to śmiało możesz dawać opłatę jedynie 0.0005btc.
Innym bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze strony kalkulatora opłat, który sprawdza aktualny stan sieci i dopasowuje informacje:
https://bitcoinfees.21.co
Zdecydowanie tak. Dlatego właśnie prowadzę ten projekt, aby każdy mógł poznać najciekawsze kryptowaluty i zgłębić ich tajniki. Opis opracowanych już kryptowalut, gdzie prostym polskim językiem wyjaśnione są ideologiczne oraz technologiczne zagadnienia poszczególnych kryptowalut znajdziesz na stronie głównej rozwijając przycisk "KRYPTOWALUTY", a następnie wybierając jedną z nich i klikając w jej opis. Opracowywanie kolejnych kryptowalut będę dodawał stopniowo.
Popularność Bitcoina rośnie, a co za tym idzie coraz więcej transakcji jest wykonywanych w sieci każdego dnia. Bitcoin jest protokołem, który ma zaprogramowane pewne funkcje oraz działa wg. ustalonych instrukcji.
Technicznie, w skrócie wygląda to tak, że transfery jakie wykonują ludzie na całym świecie są zbierane do ( nazwijmy to ) paczek. Paczki te pomieszczą około 2000 transakcji i wysyłane są co średnio 10 minut. ( jest to ściśle określone przez fakt, że każdy blok kopany przez minerów jest tworzony co około 10 minut – tak został stworzony algorytm – blok posiada 1MB przestrzeni, a każda transakcja to około 500bajtów ). Tak więc przy rosnącej popularności miejsca nie starczy dla wszystkich.
Widzimy więc, że rodzi się tutaj pewna niedogodność, która może postawić znak zapytania przy twierdzeniu, że Bitcoin jest super. I nie ma co się dziwić, jednak różni ludzie lub całe zespoły pracują w pocie czoła, aby problem ten rozwiązać i sprawić, aby transakcje Bitcoin odbywały się szybko, w ogromnej ilości i bez ograniczeń. Nawet jezeli odpowiednie rozwiązania przyjdą dość późno to nie sprawi, że Bitcoin odejdzie w cień. Stanie się złotem cyfrowym do trzymania większych sum pieniędzy przez co nie będzie już mógł być wykorzystywany jako tradycyjny środek płatniczy. Bo jaki sens w kupienu np. 1 bułki za 45gr jeżeli opłata za transakcje wyniesie nas 5zł?
Tak. Istnieje ich wiele, lecz osobiście polecam tylko jedną: Bitcoin Checker. Dostępna jest na system Android oraz Windows Mobile. Opis jej instalacji oraz konfiguracji znajdziecie tutaj: ( wymaga zalogowania )
https://kryptopomocnik.pl/bitcoin-checker-instalacja-oraz-konfiguracja/
Niestety nie znalazłem fajnej aplikacji na iOS.
Tak, jest to jeden z ważnych dla mnie punktów, uczynić ludzi świadomymi obserwatorami rynku, a z czasem nawet inwestorami. Planuje w przyszłości prowadzić szkolenia z analizy technicznej rynku kryptowalut. Należy znać wiele faktów, które występują jedynie na rynku kryptowalut, a nie spotkamy ich na tradycyjnym rynku.
Darmowe informacje z postaw analizy technicznej mojego autorstwa są dostępne tutaj: https://kryptopomocnik.pl/category/poradnik-inwestora/analiza/
Oraz film na yt z podstawami, część 1
https://www.youtube.com/watch?v=9oID0SSND0w