NEM kryptowaluta opis i cechy
OSTATNIA AKTUALIZACJA 01.03.2017
NAZWA
New Economy Movement ( NEM )
ZNAK GRAFICZNY
TWÓRCY ORAZ DEWELOPERZY
Założyciele / deweloperzy:
Jaguar
Gimre
BloodyRookie
Rozwój i Marketing
Lon Wong (prezes Fundacji NEM, CEO Dragonfly Fintech)
Jeff McDonald (NEM Project Manager., Korea Południowa)
Takao Asayama (Tech Bureau CEO, Japonia)
Ronel Li (NEM China)
Rene F. Bernard (prezes stowarzyszenia NEM Malezja)
OFICJALNA STRONA
ROADMAP
Ukończenie Catapult jako Prywatnego Blockchaina Mijin
Implementacja Catapult do Publicznego Blockchaina NEM
Business Rules (a.k.a. Smart Contracts)
Decentralized Asset Exchange
Połączenie Prywatnych Blockchainów z Blockchainem NEM
PORTFELE
(NIS + NCC)
http://bob.nem.ninja/installer/
Lightwallet
http://bob.nem.ninja/installer/
Android Wallet
NEM Wallet dostępny na Play Store
Nano Wallet
https://forum.nem.io/t/nano-wallet-beta-1-2-12-5-000-xem-bug- bounty/2791
CECHY
Edytowalny multipodpis wbudowany w protokół Blockchain
Wiadomości szyfrowane, nieszyfrowane i w systemie szesnastkowym
Brak inflacji, stała ilość monet (8 999 999 999)
Ochrona przed transakcyjnym spamem
System reputacji Eigentrust++
Synchronizacja czasu węzłów
System delegowanego zbierania bloków
Namespaces i Mozaiki
SPECYFIKACJA
Algorytm
PoI (Proof of Importance) – Ma małe wymagania sprzętowe, jest energooszczędny, odporny na ataki typu Sybil, wskaźnik PoI może być użyty do głosowania wewnątrz protokołu NEM
Maksymalna ilość monet
8 999 999 999
Nagroda za blok
Brak – tylko opłaty transakcyjne oraz dopłaty do węzłów typu Supernode
Czas wykopania bloku
1 minuta
SUPERNODES
KOD ŹRÓDŁOWY
https://github.com/NemProject/
WHITE PAPER
https://www.nem.io/NEM_techRef.pdf
DYSTRYBUCJA
Premined / ICO
Przed rozpoczęciem prac nad NEM zebrano 66.2 BTC i 419,697 NXT
Ostatecznie monety XEM zostały rozesłane do 1500 zainteresowanych osób. Każda osoba otrzymała 2 250 000 XEM. Pozostałe monety zostały podzielone i umieszczone w funduszach zabezpieczonych multipodpisem. Wszystkie monety powstały wraz z pierwszym blokiem NEM.
MINING ( w przypadku NEM nazywa się to HARVESTING )
Harvesting to odpowiednik Bitcoinowego Miningu z tą różnicą, że nie wymaga tak dużej mocy obliczeniowej, wystarczy jedno-rdzeniowy procesor. Do jednego serwera może być podłączone wiele osób przy wykorzystaniu Delegate Harvesting. Czyli można podłączyć się do zdalnego serwera i uruchomić zbieranie bloków na swoim koncie przekazując serwerowi swój delegowany klucz prywatny. Jest to całkowicie bezpieczne, ponieważ główny klucz prywatny pozostaje ukryty. Jest to pierwsze rozwiązanie tego typu w kryptowalutach. Aby rozpocząć zbieranie bloków, konto musi posiadać minimum 10 000 Vested XEM.
Aby przystąpić do Harvestingu przy użyciu Nano Wallet:
1. Musimy posiadać na koncie minimum 10 000 usankcjonowanych XEM. Po przelaniu na konto pierwszych monet, 10% z nich zostaje usankcjonowane po 24 godzinach. Czyli po przelaniu 100 000 XEM możemy rozpocząć Harvesting już po 24 godzinach, po przelaniu 11 000 XEM musimy czekać około 30 dni, a po przelaniu dokładnie 10 000 XEM nigdy nie będziemy mogli rozpocząć Harvestingu.
2. Przechodzimy do zakładki #Usługi -> Delegowany Harvesting -> Zarządzaj delegowanym kontem(/NanoWallet/start.html#
3. Dokonujemy transakcji transferu ważności – wpisujemy hasło, upewniamy się, że jest wybrana opcja ‘Aktywuj’ i wciskamy przycisk “Wyślij”.
4. Czekamy 6 godzin na aktywację.
5. Po prawej stronie, w panelu zbierania bloków wpisujemy hasło i wciskamy czerwony przycisk “Rozpocznij delegowany harvesting”. Ewentualnie możemy wybrać serwer, do którego chcemy się podłączyć lub wpisać adres własnego serwera.
Aby przystąpić do Harvestingu przy użyciu NCC:
1. Musimy posiadać na koncie minimum 10 000 usankcjonowanych XEM.
2. Dokonujemy transakcji transferu ważności używając przycisku “Delegowane zbieranie” w panelu głównym.
3. Po upływie 6 godzin naciskamy przycisk “Rozpocznij zbieranie” w panelu głównym.
BLOCKCHAIN EXPLORER
chain.nem.ninja
explorer.ournem.com
HANDEL
GIEŁDY
https://poloniex.com/
http://www.btc38.com/
https://hitbtc.com/
https://bittrex.com/
https://zaif.jp/
https://www.bitcoin.co.id/
https://alcurex.com/
https://bter.com/
KAPITALIZACJA
http://coinmarketcap.com/currencies/nem/
WYKRES Z CENĄ
CENA WOBEC BTC
https://www.cryptocompare.com/coins/xem/overview/BTC
https://www.tradingview.com/chart/XEMBTC/
https://www.cryptocoincharts.info/coins/show/xem
OPIS KRYPTOWALUTY
NEM jest Blockchainem drugiej generacji, prace nad nim rozpoczęły się w 2014 roku, a oficjalny start to 31.03.2015 roku. Nie jest klonem Bitcoina, został napisany w 100% od nowa. Oferuje wiele oryginalnych i innowacyjnych funkcji wbudowanych w protokół, które umożliwiają szereg nowych zastosowań. Jest platformą udostępniającą zestaw podstawowych narzędzi do łatwego i szybkiego budowania usług opartych na Blockchainie. Założenie jest takie, że wszelkie “smart contracts” będą obsługiwane poza Blockchainem – na serwerach firm budujących swoje projekty, a jedynie potwierdzenia transakcji zostaną umieszczone w zdecentralizowanej sieci NEM.
Łatwe w użyciu API, multipodpis z powiadomieniami wbudowany w protokół Blockchain, szyfrowane wiadomości a także Mozaiki w połączeniu z Namespaces to narzędzia dające wiele możliwości będące zarazem stosunkowo prostymi w użyciu. Taka funkcjonalność sprawia, że może on być stosowany w sektorze finansowym m.in. do płatności, rozliczeń i rozrachunku w kontrolowanym środowisku, które spełnia wymagania większości ram regulacyjnych.
PROCESOR PŁATNOŚCI
SŁOWNICZEK
XEM – Trzyliterowy skrót symbolizujący walutę platformy NEM
Namespace – Odpowiednik domeny internetowej lub aliasu na Blockchainie NEM. Wykupuje się ją na rok, po tym czasie wymaga odnowienia na kolejny rok.
Mozaika – Aktywa na Blockchainie NEM. Odpowiednik Colored Coins. Mogą to być akcje firmy lub nowa moneta oparta na Blockchainie NEM.
Harvesting – Zbieranie(obliczanie) bloków, odpowiednik ‘kopania’ bloków w Bitcoinie
Delegated Harvesting – Umożliwia zbieranie bloków poprzez podłączenie do dowolnego serwera NIS(Nem Infrastructure Server) bez ujawniania klucza prywatnego konta, używając zastępczego(delegowanego) klucza prywatnego
Multisig (multipodpis) – NEM posiada Multipodpis z powiadomieniami wbudowanymi w Blockchain. Przykładowa ilość podpisów potrzebnych do zatwierdzenia transakcji: 1 z 1(umożliwia przejęcie kontroli nad innym kontem), 1 z 2, 2 z 3, 5 z 10, 10 z 10. Po przekształceniu konta na konto z multipodpisem nie może ono inicjować transakcji wychodzących.
PoI (Proof of Importance) – Metoda zapewnienia konsensusu w Blockchainie NEM. Wskaźnik Importance zależy od stanu konta, transakcji przychodzących i wychodzących, a także od wskaźnika NCDawareRank(odpowiednik PageRank).
Vested XEM – Oznacza monety, które są brane pod uwagę przy obliczaniu wskaźnika Importance. To zabezpieczenie przed atakami typu Sybil. Ilość monet na koncie to suma Vested(usankcjonowane) i Unvested(nieusankcjonowane) XEM. Co 24 godziny 10% monet z puli Unvested XEM przechodzi do Vested XEM. Po upływie 30 dni około 99% monet zostaje usankcjonowane.
Mijin – Mijin to oprogramowanie, za pomocą którego można utworzyć prywatny blockchain, umożliwiający wykorzystanie go wewnątrz konkretnej firmy lub pomiędzy firmami, zlokalizowany w chmurze lub w centrum danych należącym do danej firmy. Tylko powołane osoby mają do niego dostęp. Mijin może zastąpić złożone i kosztowne systemy baz danych, umożliwiając między innymi przepływ danych, zarządzanie aktywami a także obsługę “smart contracts”. W przyszłości prywatne Blockchainy Mijin będą mogły komunikować się ze sobą poprzez publiczny blockchain NEM.
Publiczne Blockchainy takie jak Bitcoin lub NEM umożliwiają każdemu na podłączenie się i uruchomienie własnego węzła umożliwiającego wysyłanie i odbieranie danych. Jednak model biznesowy dużych firm i instytucji finansowych wymaga ograniczonego dostępu do informacji przez nich przetwarzanych. Aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, kod źródłowy NEM został zmodyfikowany i powstał Mijin.
Tech Bureau – firma oferująca usługi z zakresu technologii Blockchain i kryptowalut. Należy do niej między innymi jedna z największych japońskich giełd – ZAIF, a także usługa prywatnych Blockchainów – Mijin. Tech Bureau zatrudnia trzech głównych programistów NEM.
Catapult – nowa wersja NEM napisana w C++ w celu optymalizacji i zwiększenia przepustowości sieci o całe rzędy wielkości. Dla porównania – Mijin potrafi przetworzyć 100 tx/s a średni wynik dla Catapult to ponad 3000 tx/s. To wartości możliwe do uzyskania w prywatnych Blockchainach, ale przepustowość publicznego Blockchaina NEM również się poprawi. Mijin przeszedł testy banków, ale Catapult będzie nieporównywalnie lepszy. Trójczłonowa architektura (Klient -API – Serwer) zapewnia skalowalność i ustanowi nowy standard w dziedzinie Blockchain.
EigenTust++ – To Algorytm zarządzania reputacją dla sieci peer-to-peer (P2P). Algorytm zapewnia każdemu uczestnikowi unikalną globalną wartość zaufania opartego na historii peera, a zatem ma na celu zmniejszenie liczby uczestników próbujących zaszkodzić sieci.
Użytkownik o złych zamiarach może wprowadzać do sieci dane, które mogą być nieautentyczne, uszkodzone lub szkodliwe dla sieci. Zespół badawczy z Uniwersytetu Stanford stworzył system zarządzania reputacją, gdzie każdy użytkownik posiada unikalną globalną wartość zaufania opartego na historii przesyłanych przez niego danych. Każdy użytkownik przy próbie pobrania danych od innego uczestnika sieci będzie mógł uzyskać dostęp do jego współczynnika wiarygodności i uniknąć pobierania danych z niezaufanego źródła.
Ochrona przed spamem ( dla NEM ) – gdy konkretne konto zacznie wysyłać zbyt duże ilości transakcji w celu przepełnienia poola, na pewien czas zostają zwiększone dla niego opłaty transakcyjne, ale dla pozostałych kont opłaty pozostają bez zmian.
NIS ( Nem Infrastructure Server ) – Punkt dostępu do chmury NEM
NCC ( Nem Community Clien ) – Portfel NEM
OPRACOWANIE TEKSTU: SPIDER ( NEMfund Z WYKOP.PL)
ZREDAGOWANIE ORAZ PRZYGOTOWANIE TEKSTU DO PUBLIKACJI: KRYPTO POMOCNIK
Opis kryptowalut
Comments
Comments are closed.