Wczoraj dnia 09.01.2017 zanotowano największy w historii ruch sieci wynoszący 350 000 transakcji jednego dnia.

I jak widać na załączonym obrazku ilość transakcji w sieci stale rośnie i wydaje się, że przyśpiesza. Więc niedługo rekord zostanie pobity i będzie stałe wzrastał.

Wnioski jakie z tego możemy wyciągnąć są takie, że sieć ma się dobrze, rośnie zaufanie, rośnie akceptacja, a przede wszystkim rośnie świadomość, że istnieje alternatywa do przechowywania majątku – wraz z tymi faktami, biorąc pod uwagę mój niedawny artykuł o spadającej zmienność możemy powiedzieć, że naprawdę Bitcoin zmierza w jakimś dobrym kierunku, co niewątpliwie bardzo nas cieszy. I pozwala nam nie tylko zabezpieczyć własne oszczędności, ale odpowiednio je pomnożyć – jak bardzo? Chciałoby się powiedzieć To The Moon! ?

Narzuca się jeszcze jeden wniosek.. zbliżamy się wielkimi krokami do wprowadzenia usprawnienia sieci, (właściwie to do nieuniknionej konieczności wprowadzenia), gdyż utrzymując bieżące tempo wzrostu ilości transakcji wkrótce naprawdę zrobi się tłoczno i nasze przelewy staną w kolejkach – bez odpowiedniego fee dla zachęty minerów.

Jeżeli sieć będzie się zapychała i jedynym wyjściem będzie płacić więcej za transfer to na pewno będzie to cieszyło górników, którzy więcej zarobią. Nasuwa się tutaj pytanie, czy górnicy będą chcieli współpracować, czyli.. jeżeli zapadnie już decyzja o rozwiązaniu problemu to, czy oni wprowadzą ją w życie tym samym zmniejszając swoje zarobki, dosyć logiczne prawda? Trochę nawet przerażające. Ale z drugiej strony, jeżeli nie będą chcieli współpracować to Bitcoin na tym ucierpi, zaczną szerzyć się opinie, że jednak można go kontrolować, kiedy ktoś zatrzymuje rozwój – oczywiście słowo „kontrolować” odnoszę tutaj tylko do ludzi, którzy jeszcze nie znają technologii Blockchain, ale w pewnym sensie będą mieli racje, gdyby scenariusz buntu górników był prawdziwy. Jeżeli się tak stanie to może nie od razu, ale przyjdzie moment kiedy linia na wykresie rysująca rozwój Bitcoina zacznie spadać. Górnicy są na pewno tego świadomi, ( ponieważ większa część mocy w sieci należy do zamożnych ludzi, którzy wsparli inicjatywę Bitcoin inwestując ogromne pieniądze w farmy koparek i nie robili tego po to, aby za kilka lat na tym stracić, więc nie są to ludzie pozbawieni wyobraźni i umiejętności kalkulacji ) odwlekają czasem pewne decyzje, ale i tak podejmą dobrą dla rozwoju Bitcoina decyzje prędzej, czy później.

kryptopomocnik.pl Rekord transakcji Bitcoin
Rekord transakcji Bitcoin

Zawsze można powiedzieć, że Bitcoin spadnie na dno lub w końcu po prostu się zatrzyma, ludzie o nim zapomną i zastąpią go inne rewolucje najlepsze na świecie super szybkie, dające super anonimowość itp. itd. Oczywiście, że są takie technologie oferujące wyszukane i zaawansowane technologie, ale Bitcoin będzie miał nad nimi zawsze przewagę – był pierwszy i ma najbardziej rozrośniętą sieć, najwięcej akceptacji, największą świadomość i przede wszystkim każda rewolucyjna technologia może być zaimplementowana w Bitcoinie po odpowiednim przygotowaniu.

(Dla jasności dodam, że nie neguję obecności innych krypto, sam jestem zwolennikiem kilku i trzymam kciuki za ich rozwój. )

Zapraszam do otwartej dyskusji na temat rozbudowy protokołu Bitcoina, motywacją górników i przyszłością projektu.

Podziel się z innymi

Bitcoin, Kryptowaluty, News