Ethereum Vitalik Buterin

Pierwszego dnia konferencji “Financial Cryptography and Data Security” na Malcie, naukowiec z karierą w dziedzinie kryptografii rozciągającą się na trzy dekady zakończył wykład ostrzeżeniem.

“Nagrody powinny być używane w ostateczności”, twierdził Silvio Micali, profesor inżynierii na MIT, wskazując na Bitcoin i uprzemysłowienie jego wydobycia. Przedstawił je jako przykład złej sytuacji, w której ludzie znajdują sposoby zarabiania, o których nikt wcześniej nie przewidział.

Nie wszyscy jednak popierają ten punkt widzenia.

Przejdźmy do konferencji “Workshop on Trusted Smart Contracts”, a dokładniej do samego jej końca i zakończenia innego wykładu.

Tym razem mówca jest osobą bez formalnego wykształcenia w dziedzinie kryptografii. Jednak jego sukces w stworzeniu jednego z największych Blockchainów, przewyższanego jedynie przez Bitcoin, jest trudny do zignorowania. Przemawiając do słuchaczy, Vitalik Buterin, twórca Ethereum, twierdził że nagrody nie tylko grają kluczową rolę w zabezpieczeniu łańcucha, ale są także powodem sukcesu Bitcoina, który przetrwał podczas, gdy wszystkie poprzednie próby stworzenia zdecentralizowanej, elektronicznej waluty upadły.

Następnie przeszedł na temat jego wizji smart contracts i konstrukcji mechanizmów, która po części kontrastowała, a po części opierała się na tym co Micali wcześniej powiedział.

Promowanie altruizmu

Najprościej mówiąc, konstruowanie mechanizmów jest dziedziną z pogranicza teorii gier oraz ekonomii, która bada, jak nagrody mogą zostać użyte do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. W świecie Blockchaina oznacza to sprawienie by wszyscy użytkownicy przestrzegali zasad.

Jednak, jak każdy wie, kto śledził dyskusję na temat doboru algorytmu zabezpieczającego transakcje, nie jest to prosta sprawa. (mowa o Proof of Stake, Proof of Work itp, które nazywa się algorytmami zabezpieczającymi)

Pokazuje to też przed jak trudnym zadaniem stoi Ethereum, którego twórcy zamierzają wprowadzić system Proof Of Stake (potwierdzenia posiadaniem) zamiast Proof Of Work (kopania), na którym obecnie opiera się jego Blockchain.

Nie jest więc zaskoczeniem że Buterin poświęca tak wiele uwagi tematowi konstrukcji mechanizmów, oraz ich wpływowi na stabilność Blockchainów, a przede wszystkim jego platformy smart contractów – Ethereum.

Z jednej strony konstrukcja mechanizmów, mówił Buterin, polega na czymś co nazwał “crypto-economics”, termin ten przypisuje swojemu koledze, Vladowi Zamfirowi. Buterin tłumaczył dalej jak kryptografia i zachęty ekonomiczne muszą współgrać dla zagwarantowania sprawności i bezpieczeństwa blockchainu.

Kryptografia, tłumaczył, umożliwia użytkownikom potwierdzenie zawartości utworzonych wcześniej wiadomości.

Vitalik Buterin:

“For example, digital signatures allow you to authorize messages, hash chains let you prove one message came before another and zero-knowledge proofs preserve privacy.”

“You can use all of these [cryptographic] tools basically to prove things that happened in the past according to a certain set of rules.”

W przeciwieństwie do tego, zachęty ekonomiczne, kontynuował Vitalik, gwarantują zachowanie w przyszłości założonych właściwości blockchainu.
Dodał też że pomysł połączenia kryptografii z nagrodami ekonomicznymi, było tym przebłyskiem geniuszu Satoshiego Nakamoto, który zadecydował o sukcesie Bitcoina.

Warstwy i gadżety

Buterin opisał też dwie warstwy składające się na Blockchain: dolną, którą jest algorytm zabezpieczający, i górną, zawierającą rzeczy takie jak smart contracts, gadgets, channels (na przykład Lightning Network).

“Gadgets” jest kolejnym nowym określeniem. To Buterin zdefiniował jako “mechanizm używany przez inne mechanizmy”. Przykładem takiego gadżetu jest Oracle, używany przez smart contracts do pobierania informacji spoza Blockchaina.

Twórca Ethereum tłumaczył, że są dwa sposoby patrzenia na warstwę smart contract’ów. Jeden zakłada, że dolna warstwa zapewnia pełne bezpieczeństwo i traktuje je oddzielnie. Druga natomiast analizuje ataki, biorąc pod uwagę obie warstwy jednocześnie.

Jest zupełnie realnym, żeby atak na warstwę smart contract’ów miał wpływ na warstwę walidującą poprawność łańcucha, stwierdził Buterin.

Reszta jego wystąpienia skupiała się na temacie ataków wymierzonych w smart contracts i tym jak nagrody ekonomicznego typu działają by im przeciwdziałać.

Złoty środek?

Jednak, mimo że nagrody, jak twierdzi Buterin, mogły być przyczyną obecnej kapitalizacji rynkowej Bitcoina na poziomie $20 mld., to należy zapytać, czy sukces Bitcoina nie prowadzi go jednocześnie do powolnego upadku.

W końcu owe “zachęty” doprowadziły do nieustannego wyścigu zbrojeń. Zmieniły także problem skalowania w wojnę, która może doprowadzić do podziału społeczności (Bitcoin Unlimited).

Oczywistym jest, że Buterin i jego zespół ciężko pracują nad odejściem od kopania i przejściem na Proof Of Stake. W tym miejscu rodzi się kolejne pytanie; czy to Proof Of Work stanowi zagrożenie, czy może niebezpieczeństwo leży w samym nagradzaniu, jak twierdzi Micali?

Ponieważ jeśli ma on rację to Ethereum, zmieniając podstawę walidacji, ucieka z deszczu pod rynnę (a przynajmniej w inny deszcz).

Z drugiej strony, jeśli nagrody nie stanowią problemu, to Algorand, pozbawiony ekonomicznych zachęt system typu Proof Of Stake, tworzony przez Micali, może nigdy nie zaistnieć na większą skalę.

Podziel się z innymi

News