Bitcoin i Blockchain w Polsce?

„Blockchain wszedł na salony i ma się całkiem dobrze” – takimi słowami Tomasz Kibil, członek zespołu zadaniowego „Od papierowej do cyfrowej Polski” podsumował blockchain zawierając w tym myśl, że technologia ta wychodzi z anarchistycznego świata i “wchodzi na salony”.

Obecnie Pan Tomasz realizuje projekt w Dubaju i jest bezpośrednim świadkiem rozwoju technologii w tym mieście. Przyznano tam znaczne środki na rozwój blockchaina i w listopadzie 2016 roku ogłoszono strategię, cytuje „blockchainową”.

Główną zachętą dla Państw/krajów/miast itp. co do zastosowań Blockchaina są koszta. Rozproszone księgi pozwalają zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, sam Dubaj wyliczył, że przeniesienie administracji publicznej miasta do w/w ksiąg pozwoli zaoszczędzić rocznie na obiegu papierowym tyle pieniędzy ile kosztowała budowa najwyższego biurowca świata, wieży Burdż Chalifa. Plan całkowitego wdrożenia Blockchaina do administracji Dubaj wyznaczył do 2020roku. Potencjał technologii został tak mocno doceniony, że dzisiaj już każda z instytucji w Dubaju dołącza do swoich planów strategicznych komponent Blockchaina i Kryptowalut.

Z ust Pana Tomasza padła także informacje, że Firma BitFury ( producent układów ASIC, właściciel jednej z dużych kopalni Bitcoin, firma mocno związania ze światem blockchain ) ogłosiła właśnie założenie Global Business Blockchain Council. Pierwsze spotkanie GBBC odbywa się w Davos, gośćmi będą m.in. ekspremier Estonii, przedstawiciel funduszu inwestycyjnego z Chin, a także wiele innych poważnych osobistości.

Następny większy event jest zapowiedziany na luty 2017 roku w Dubaju, tzw. World Government Summit. Istotna część imprezy będzie poświęcona blockchainowi i kryptowalutom, a także przyszłości pieniądza.

Oficjalnie w Polsce postęp badań i rozwoju blockchaina postępuje do przodu, możemy się pochwalić bardzo mocnym zaangażowaniem i efektami pracy w tej dziedzinie na tle świata, jednak nieoficjalnie ( jak stwierdził Pan Tomasz ) nie padają zapytania do zespołu członków „Od papierowej do cyfrowej Polski” o dodatkowe informacje na temat blockchain i jego zastosowania w różnych dziedzinach typu energetyka, czy służba zdrowia – lecz jest to na pewno kwestia czasu. Rok 2017 jest wg. wielu ekspertów rokiem, kiedy pojawią się znaczne regulacje i rzeczywiste projekty ( nie tylko w Polsce, lecz na świecie ).

Wydaje mi się, że nie muszę tutaj niczego podsumowywać. Każdy sam widzi jak rozwija się technologia Blockchain i Kryptowalut wypełniając swoim istnieniem coraz szybciej i mocniej świadomość ludzi, co więcej.. zmieniają obecną administrację, zarządzanie danymi, bezpieczeństwo danych itp. w przestarzały wymysł. Będzie to miało zbawienny wpływ na takie kwestie jak wybory prezydencie, różnego rodzaju głosowania społeczeństwa – kiedy będą opierały się na Blockchainie. Chociaż z uwagi na fakt, jak wielka moc zostanie odebrana powiedzeniu „rączka rączkę myje” i „układy układziki” to na to będziemy musieli pewnie poczekać.

Podziel się z innymi

Blockchain, Kryptowaluty, News, Przypięty post, Regulacje