W ostatnich dniach można było zaobserwować skrajną zmienność kursu zarówno BTC jak i kilku innych kryptowalut.

Obiecałem Wam informacje od osób będących wewnątrz problemu i oto one:

Tekst oddzielony linią poniżej to informacja od McGraviera, który uczestniczy czynnie w środowisku rozwoju Bitcoina oraz Ethereum. Jest znaną osobą na reddicie (forum, gdzie deweloperzy oraz najważniejsze osoby związane ze światem Bitcoina oraz innych kryptowalut prowadzą rozmowy nt. projektów, rozwoju oraz problemów )


(Poniższy tekst to jedynie moje prywatne zdanie – nie należy traktować go jako porady – każdy powinien podejmować decyzje finansowe w oparciu o swój własny osąd. Posiadam wkład finansowy w kryptowaluty, i w związku z tym moje zdanie nie powinno być traktowane jako 100% obiektywne )

W ciągu ostatnich siedmiu dni miały miejsce trzy ważne wzajemnie zazębiające się wydarzenia:

  1. Zaognienie konfliktu pomiędzy zwolennikami małych bloków a zwolennikami zwiększenia bloku poprzez hard fork.
  2. Astronomiczne wzrosty na trzech największych altcoinach: Ethereum, Dash, oraz Monero
  3. Odkrycie błędu w kliencie Bitcoin Unlimited, który pozwalał na atakowanie węzłów korzystających z tego klienta

WYJAŚNIENIA:

Ad 1.

Konflikt dotyczący rozmiaru bloków trwa już od bardzo dawna – brak zmian w tej kwestii skutkuje zapełnieniem sieci transakcjami, aż do limitu przepustowości, a w dalszej kolejności, kolejkowaniem transakcji, oraz bardzo odczuwalnym wzrostem opłat. Opłaty i kolejki bardzo negatywnie wpłynęły na wygodę użytkowania systemu.

Przepchnięcie podstawowej transakcji w ciągu jednego bloku, kosztuje nawet 240 satoshi/bajt, co w przypadku najprostszej transakcji przekłada się na ok. 2,50zł – tu warto dodać, że jeśli otrzymaliśmy BTC z kilku różnych transakcji i chcemy wydać wszystko na raz, opłata może być kilkukrotnie większa.

Dodatkowym czynnikiem jest aktywna cenzura panująca na głównych ośrodkach społeczności Bitcoin – szczególnie na zdominowanym przez zwolenników małych bloków reddit.com/r/bitcoin. Nie dopuszcza się tam żadnych pozytywnych informacji na temat konkurencyjnych projektów – zarówno altcoinów, jak i alternatywnego klienta: Bitcoin Unlimited (umożliwiającego hard fork zwiększający rozmiar bloku)

Do szczególnego zaognienia konfliktu doszło wraz z coraz większym upowszechnianiem się klienta Unlimited pośród minerów – wedle serwisu https://coin.dance/blocks obecne poparcie mocy hashującej wynosi 33% dla Bitcoin Unlimited oraz 26,7% dla soft forka SegWit będącego propozycją obozu Core (zwolenników małych bloków)

Ad 2.

W ostatnim czasie można było zaobserwować astronomiczne wzrosty na alternatywnych kryptowalutach – w szczególności na trzech największych – Dash, Ethereum, oraz Monero. W moim przekonaniu, relatywnie mała kapitalizacja tych projektów (w stosunku do BTC) powoduje, że nawet niewielka migracja użytkowników BTC, do tychże systemów, skutkuje relatywnie dużym wzrostem cen.

Szczególnie ciekawym przypadkiem jest Dash – z tego co wiem, Dash posiada system uprzywilejowanych węzłów (tzw Masternodes) które wymagają przechowywania 1000Dash, ale w zamian generują profity.

Obecnie pracuje 4044 aktywnych węzłów typu masternode, co oznacza, że do ich prowadzenia wymagane jest zamknięcie ok 4mln DASH ze wszystkich 7mln istniejących obecnie. W rezultacie mniejsza ilość monet będąca w swobodnym obiegu może być dodatkowym czynnikiem który sprzyja wzrostom – co przekłada się na nadzwyczajne wzrosty, które notuje ostatnio ta konkretna kryptowaluta.

Migracja użytkowników BTC wydaje się być ewidentna – wedle http://coinmarketcap.com/charts/#btc-percentage udział BTC w rynku wszystkich kryptowalut, w ciągu dwóch tygodni zmalał z 85% do obecnych 72,5%. Utrata pnad 10% rynku w tak krótkim czasie bardzo sprzyja emocjom.

Ad 3.

Do obaw i niepewności z pewnością dołożyło się wykrycie poważnej luki w kliencie Bitcoin Unlimited, która pozwalała na zdalne zawieszenie pracy klienta przy użyciu odpowiednio spreparowanych danych w zapytaniach.

W bardzo krótkim czasie od wykrycia błędu, ktoś zaczął aktywnie wykorzystywać go, aby zaszkodzić węzłom Unlimited – efektywnie doprowadziło to do tymczasowego zatrzymania/awarii niemal wszystkich istniejących węzłów tego typu. Co gorsza, na /r/bitcoin bardzo szybko zaczęły się pojawiać linki do kodu pozwalającego przeprowadzić atak, natomiast wiadomości linkujące do poprawionej wersji klienta, były aktywnie usuwane przez moderację /r/bitcoin.

Źródło: https://www.reddit.com/r/btc/comments/5zeo5p/the_censorship_on_rbitcoin_is_completely_reckless/

To już podchodzi pod działalność kryminalną… Jestem pewien, że świadomi użytkownicy, widząc taką sytuację stają się bardzo pesymistyczni co do dalszych losów projektu…

 

Wyraźnie największym problemem jest to, że SegWit wymaga do aktywacji poparcia 95% mocy hashującej sieci – w sytuacji kiedy ponad 30% minerów wykorzystuje klienta Unlimited, który jest niekompatybilny z SegWit (klienty Core zgodne z SegWitem z kolei są niekompatybilne z większymi blokami Unlimited), nie ma mowy o wdrożeniu tej opcji skalowania. Warto także dodać, że klient Unlimited nie posiada automatycznego mechanizmu koordynującego hard fork zwiększający rozmiar bloku. W rezultacie minerzy chcący przepchnąć większy blok nie dość, że muszą zdobyć znaczną większość mocy hashującej w sieci (nieoficjalnie mówi się o 80%), to jeszcze muszą dojść do porozumienia między sobą co do warunków i daty wprowadzenia zmiany.

Efektywnie szybkie i sprawne wprowadzenie którejkolwiek z metod zwiększenia przepustowości, jest obecnie niemożliwe – aby tak się stało, któraś strona musiałaby wygrać…

Osoby które być może pamiętają mnie z Wykopu (część moich tekstów można znaleźć pod tagiem #gravierpisze), pamiętają być może, że wróżyłem Bitcoinowi dwa możliwe scenariusze:

– Bitcoin stanie się cyfrowym odpowiednikiem złota – zabawką dla bardzo bogatych inwestorów, którym nie przeszkadzają wysokie koszty transakcji, nie będzie jednak powszechnie używany do codziennych transakcji.

– Bitcoin stanie się kryptowalutowym odpowiednikiem serwisu MySpace – projektem zarządzanym tak źle, że mimo posiadanej dominującej pozycji, utraci większość użytkowników, którzy znajdą lepsze alternatywy w konkurencyjnych projektach.

Moim zdaniem nigdy wcześniej te dwie prognozy nie wydawały się bardziej  trafne. Bitcoin przechodzi kryzys który może zaważyć na przyszłości systemu i wydaje się, że obecnie nie ma z niego żadnego wyjścia. Sytuacja z każdym tygodniem jest coraz bardziej dramatyczna.


Czas na mój komentarz, zacznę od tego, że jeżeli ktoś nie rozumie czym jest Bitcoin Unlimited lub SegWit to wyjaśnienia tych pojęć znajdzie tutaj:

https://kryptopomocnik.pl/przedstawiam-zbior-wszystkich-propozycji-zwiekszenia-przepustowosci-sieci-bitcoin/

Bitcoin obecnie spadł z pułapu rekordowych 1350$ (bitstamp ) do 950$ i tutaj trzyma się na silnej linii oporu, możliwe odbicie do jakiś 1110 dolarów i trend horyzontalny z wahaniami i spadkiem do 760$. Cena 760$ wydaje się tutaj najlepszym rozwiązaniem i korektą w tych dziwnych czasach nałożenia na siebie niezgodności społeczności i przypadkowych wydarzeń. Ostatnią linią, która nie powinna być przebita jest 500$. Na tę chwilę naprawdę trudno przewidzieć zachowanie się ceny.

kryptopomocnik.pl analiza techniczna bitcoin hard fork

Należy zwrócić uwagę na to, że Chińskie giełdy wciąż czekają na odblokowanie środków i 30 marca będzie decyzja w sprawie drugiego wniosku złożonego do SEC przez fundusz SolidX. I nie wiadomo jakie to przyniesie efekty, ale przeczuwam, że spekulanci wykorzystają to, jako okazję do jeszcze mocniejszego zrzucenia ceny.

Tym, którzy nie mają cierpliwości, czują lęk polecam przejść na fiat i przeczekać sytuacje. Jeżeli, ktoś kupił na górce i się boi dalszych spadków, trudno.. musi wyjść ze stratami – to się zdarza w inwestycjach. Można próbować je odrobić na altcoinach. Tutaj polecam śledzić mnie na Twitterze, gdzie wrzucam sporo analiz technicznych i okazji. (Przypominam, że tego typu działalność prowadzę jedynie w formie informacji, nie odpowiadam za decyzje inwestycyjne czytelników ) Najsilniejsze wydają się tutaj Eth oraz Monero. Dash urósł już tak mocno, że trudno wyczuć kiedy nadejdzie korekta.

Tych, którzy przeczekają sytuacje, gdyby nawet doszło do hard forka informuje, że nie ma się czego bać. Wasze środki są bezpieczne i nawet trzymane na giełdzie mogą zostać wymienione na tą wersję, którą wybierzecie.

Co do Ethereum, Dasha i Monero to od piątku śledziłem ich losy i dawałem informacje na moim Twitterze o sygnałach do zakupu. Można sprawdzić w historii mojego konta jakie wskazówki padły.

https://twitter.com/KryptoPomocnik

Moja opinia na ten temat jest taka, że Bitcoin nie upadnie. Jest obecnie testowany. Nie pozwolą na to przede wszystkim górnicy z powodu zbyt wielkich środków jakie zostały przez nich zainwestowane . To górnicy mają najwięcej do stracenia, jeżeli pozwolą na to, aby Bitcoin stracił zaufanie ludzi. To co się dzieje jest wojną psychologiczną, manipulacją na ogromną skalę i nikt nie zna celu tego działania, wszystko jest tylko domysłem. Być może chodzi o pieniądze, ktoś próbuje się wzbogacić obracając Bitcoinami w odpowiedni sposób przy napędzaniu raz paniki, a raz euforii. Co wydaje się tutaj najbardziej prawdopodobne.

Bitcoin przetrwa, a takie sytuacje jak obecna tylko pokażą, że jest silny i ludzie w niego wierzą. Bo przecież któraś kopalnia może zrobić sobie nagle hard fork, który będzie zawierał mądre rozwiązania i społeczność pójdzie za nowym Bitcoinem.

Jedyne co trzeba teraz zrobić to przeczekać ten okres, odpocząć.

Pamiętajmy, że to kryptowaluty.. może się okazać, że wszystko skończy się dobrze zanim się zorientujemy i to nawet zanim przyjdą wielkie spadki. Jedno jest pewne, nawet kiedy Bitcoin spadnie to warto będzie w niego zainwestować. Jedna z kryptowalut została kiedyś shakowana, twórcy wykonali hard fork i pomimo początkowej burzy wśród społeczności dzisiaj ma się dobrze i jest nadal doskonalona (mowa tutaj o Ethereum ). Bitcoin nigdy nie umrze, zawsze będą ludzie którzy będą go rozwijać z czystego sentymentu, a i spekulanci już nigdy go nie opuszczą, on był, jest i będzie ojcem/ matką wszystkich kryptowalut i całej blockchainowej technologii.

Podziel się z innymi

Bitcoin, Kryptowaluty, News