Rozwiązanie problemów ze skalowalnością Bitcoina jest coraz bliżej. Mimo bardzo wczesnej fazy rozwoju protokołu Lightning Network, coraz więcej ludzi i firm zaczyna korzystać z niego na głównej sieci Bitcoina. Jeszcze 15 stycznia w sieci Lightning było dostępnych 13 węzłów. Dzisiaj ( 18 stycznia ) ta ilość wynosi już 41, a w kanałach płatności sieci jest umieszczonych ok. 0,8BTC.

Pierwsze płatności wykonywali developerzy jeszcze pod koniec 2017 roku na portalu BitRefill.

 

Obecnie płatności z wykorzystaniem Lightning Network przyjmuje również dostawca usług VPN TorGuard i firma Blockstream zajmująca się rozwojem między innymi protokołu LN. Poniżej kolejny film demonstrujący możliwości tego rozwiązania.

Czym jest Lightning Network?

Lightning Network jest jednym ze sposobów na zwiększenie przepustowości sieci Bitcoin. Działa w formie drugiej warstwy sieci i umożliwia wykonywanie mikropłatności poza głównych blockchainem. Płatności te cechują się praktycznie zerowymi opłatami transakcyjnymi i zwiększają prywatność użytkowników. Protokół działa od jakiegoś czasu na testnecie Bitcoin. Dopiero od niedawna można wykonywać płatności z wykorzystaniem LN na mainnecie. Jeszcze sporo czasu minie zanim ta technologia będzie wygodna w użyciu dla mniej technicznych użytkowników. Nie zalecam jeszcze stosowania LN na mainnecie, gdyż jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju (faza alpha).

Sieć Lightning ( stan na 18.01.2018 )
Podziel się z innymi

Bez kategorii, Bitcoin, Blockchain, News