Wskaźnik Fibonacciego – opis oraz wyznaczanie

Tekst w pełni opracowany przez jednego z moich podopiecznych z Zamkniętej Grupy Inwestycyjnej (zwanej ZGI)

Na samym dole artykulu znajdziecie mój komentarz do artykułu + graficzny opis wyznaczania Fiba ode mnie.

Liczby ciągu Fibonacciego zauważalne są niemal na każdym kroku, począwszy od budowy cząstek elementarnych przez proporcje budowy organizmów żywych, a na rozmieszczeniu epicentrum trzesięń ziemii kończąc. Czy te same proporcje możemy dostrzec w kształtowaniu się ceny kryptowalut? Zakładając, że kurs jest odpowiednikiem zbioru ludzkich zachowań i emocji,  które są

przejawem natury, a liczby Fibonacciego językiem ją opisującym, dostrzegamy wskazówkę, że mogą one nam pomóc w przewidywaniu przyszłych ruchów ceny. Istotnie, jak okaże się w dalszej części artykułu, narzędzie to pomaga nam z dużą precyzją określić głębokość korekty, punkty zwrotne, poziomy wsparcia i oporu oraz potencjał wzrostowy, szczególnie przydatny w sytuacjach, gdy ceny ustanawia nowe szczyty, a my chcemy uplasować zlecenie sprzedaży.

Podstawowa instrukcja użycia

Portal Tradingview oferuje szeroką gamę narzędzi wyznaczania poziomów fibonacciego (spirale, okręgi, kąty), my jednak na początku skupimy się na najprostszym z nich, służącym do wyznaczania głębokości korekty. W tym celu wybieramy z menu po lewej stronie ikonę ‘Zniesienia Fibonacciego’.

https://kryptopomocnik.pl
Wskaźnik Fibonacciego – opis oraz wyznaczanie

po czym rozciągamy od najniższego punktu fali do najwyższego. Będąc precyzyjnym bierzemy pod uwagę knoty świec. Z początku wybór odpowiednich punktów zaczepienia może sprawiać trudności, zwłaszcza na wykresach, gdzie fale wzrostowe nie są wyraźnie widoczne dla niewprawnego oka, jednak po pewnym czasie i wielu próbach staje się to łatwiejsze.

Następnie klikając PPM I wybierając ‘format’ możemy wpisać poziomy ręcznie i zaznaczyć te, które chcemy zobaczyć na wykresie.

https://kryptopomocnik.pl

Ważne poziomy, to dla wyznaczania korekty 0.23 , 0.38 , 0.5 , 0.618 , 0.78 , 0.886. Cena w tych okolicach reaguje bardzo mocno. Najważniejszy z nich i zarazem najbardziej przydatny to 0.618 (czyli tak zwany złoty podział) oraz 0.78. To im powinniśmy poświęcać jak najwięcej uwagi przy prognozowaniu głębokości korekty. Jeśli mamy jednak do czynienia z głębszą korektą, cena często zawraca na poziomie 0.886

Dla określania potencjału wzrostowego I przedłużenia fal obserwujemy 1.272 , 1.414, które stosujemy dla fal krótszych natomiast dla fal długich, wielokrotnie przekraczających badaną falę, zwracamy uwagę na 1.618 , 2.168 , 3.168 , … ( to znaczy wszystkie kolejne liczby z rozszerzeniem .168)

Spójrzmy na początek na NEO/BTC.

https://kryptopomocnik.pl
NEO / Bitcoin

 

Po silnym impulsie nastąpiła korekta do poziomu 0.78 a następnie odbicie do 0.5

Na wykresie widać także poziom 0.88. Nie jest to liczba fibonacciego (podobnie jak 0.5), jednak cena
w okolicach tych poziomów często reaguje bardzo mocno. Klikając PPM, a następnie wybierając
‘format’ możemy wpisać poziomy ręcznie i zaznaczyć te, które chcemy zobaczyć na wykresie.

Spójrzmy na IOTA/USD. Bardzo podobna sytuacja korekty z ponownym odbiciem od 0.78

Jest to świetne miejsce do zajmowania pozycji długich. Inwestorzy akumulują tam swój kapitał a podaż słabnie do tego stopnia, że cena odbija w górę.

https://kryptopomocnik.pl
IOTA / Bitcoin

 

PIVX/BTC. Na uwagę zasługuje to, jak cena reaguje na wsparcia/opory wyznaczone przez ciąg Fibonacciego. Oczywiście nie zawsze metoda ta jest skuteczna jako, że rynek nie jest  w 100% przewidywalny dlatego czasem warto dopasować i przesunąć skalę w ten sposób, by poziomy Fibonacciego pokrywały się z wcześniej wyznaczonymi przez nas oporami/wsparciami.

https://kryptopomocnik.pl
Pivx / Bitcoin


Verge/BTC 

https://kryptopomocnik.pl

 

Umieszczając zlecenie kupna na poziomie 0.61 (lub delikatnie powyżej, co zwiększa nasze szanse na realizacje zlecenia) łapiemy knot i kupujemy z dużą precyzją po niskiej cenie.

Wybór poziomu, dla którego spodziewamy się głębokości korekty i na którym chcemy uplasować nasze zlecenie powinien być uzależniony od osberwacji innych wskaźników oraz obranej przez nas strategii. Dla przykładu możemy próbować kupować na poziomie 0.61 lub 0.78. Jeśli obierzemy drugi rodzaj strategii, będziemy statystycznie zawierać mniej transakcji, gdyż nie wszystkie korekty są na tyle głębokie, z drugiej jednak strony chronimy się przed możliwością dalszych spadków, a cena kupna będzie niższa, co sprawia, że stosunek risk/reward jest korzystniejszy.

Poniżej DASH/BTC

https://kryptopomocnik.pl
Dash / Bitcoin

Przedłużanie fali spadkowej

Przy pomocy fibonacciego możemy również wyznaczać kolejne odnogi fal spadkowych. W tym celu rozciągamy skalę od najniższego punktu pierwszej, wyraźnej fali spadkowej do szczytu.  Jak widać na przykładzie XRP/BTC przedłużenie kolejnych fal wypadają na poziomach 1.27 i 1.44. To kolejne dobre miejsca do zajmowania pozycji długich.

https://kryptopomocnik.pl
XRP / Bitcoin

WAVES/BTC  i odbicie od poziomu 1.27

https://kryptopomocnik.pl
Waves / Bitcoin

XEM/BTC. Po wyhamowaniu na poziomie 1.27 i gwałtownym spadku do 1.41 trend zmienił kierunek.

https://kryptopomocnik.pl
XEM / Bitcoin

Wyznaczanie potencjału wzrostowego

Zaskakujący i bardzo pomocny jest fakt, że na podstawie małej pompki cenowej, możemy przewidzieć szczyt późniejszych baniek, dużo większych i odległych w czasie nawet kilka lat. Aby wyznaczyć prawdopodobny zasięg fal wzrostowych, wybieramy z menu ‘Rozszerzenie fib na podstawie
trendów’ i rozciągamy od początku pierwszej fali wzrostowej do jej wierzchołka, a następnie do końca fali spadkowej. W ten sposób otrzymujemy teoretyczne pułapy, które może osiągnąć cena przy kolejnych wzrostach. Jest to bardzo pomocne, szczególnie w sytuacjach kiedy cena osiąga nowe ATH i brak nam
wskazówek, jak wysoko może zajść cena przed odwróceniem trendu.

Przjrzyjmy się  SC/BTC.

https;//kryptopomocnik.pl
SC / Bitcoin

Jak widać analiza pierwszego, małego szczytu pozwala przewidzieć potencjał kolejnych, dużo większych wzrostów.

DOGE/BTC
Jak widać analiza pierwszego szczytu pozwala przewidzieć potencjał kolejnych wzrostów.

https://kryptopomocnik.pl
DOGE / Bitcoin

NXT/BTC 

https://kryptopomocnik.pl
NXT / Bitcoin

Najczęstsze błędy popełniane przy korzystaniu z Fibonacciego.
Początkujący inwestorzy często poświęcając zbyt dużo uwagi liczbom Fibonacciego ignorują panujący trend. Zawężają swoje postrzeganie do niewielkiego obszaru przez co tracą zdolność analizy z szerszej perspektywy. Kolejnym błędem jest stosowanie Fibonacciego na zbyt krótkich interwałach. Kryptowaluty cechują sie dużymi wahaniami kursu, korzystanie z tego narzędzia na małych interwałach może okazać się bardzo zgubne. Fibonacci najbardziej sprawdza się przy analizie długich okresów rzędu tygodni lub miesięcy. Kolejnym błędem są niepoprawne punkty odniesienia. Należy zwracać uwagę by mierzenia dokonywać pomiędzy dwoma knotami lub dwoma świecami (nie należy tego mieszać, dla przykładu knotświeca). Powinniśmy wybierać takie fale, których początek I koniec możemy wyraźnie dostrzec I zmierzyć na wykresie. Ostatnim błędem, na który musimy być wyczuleni, to poleganie na jednej metodzie I bagatelizowanie innych sygnałów.

Podsumowanie
Ciąg Fibonacciego stanowi wartościową pomoc w analizie technicznej. Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych powinien jednak być jedynie wskazówką, łączony z analizą innych wskaźników i oscylatorów oraz psychologią rynku w celu zwiększenia ogólnego prawdopodobieństa przeprowadzenia zyskownej transakcji. Warto samodzielnie badać korelacje i zachowanie się fal w oparciu o wyznaczone przez niego proporcje, a szczególnie prawdopodobieństwo odbicia się od poszczególnych poziomów, co przy zachowaniu dyscypliny, pozwoli nam stworzyć optymalną strategię osiągania regularnych zysków.

 


Autor tekstu: eter

 


KOMENTARZ KRYPTO POMOCNIK

Poradnik napisany przez etera uważam za bardzo wartościowy, wszystko jest fajnie wyjaśnione, nie miałem się do czego przyczepić. Znając jednak ludzką naturę, możliwości wizualizacji itp. postanowiłem dodać od siebie trzy grafiki wraz z komentarzem. Pokaże Wam dokładnie jak wygląda wyznaczanie potencjału przyszłych wzrostów kryptowaluty.

https://kryptopomocnik.pl
Wyznaczanie przyszłych wzrostu za pomocą Fibonacci – obrazek 1

Przykład na wykresie SIACOIN

Obserwując wykres danej kryptowaluty szukamy pierwszego rajdu, który po osiągnięciu szczytu (prędzej, czy później) przechodzi w dłuższy trend spadkowy. Wybieramy wskaźnik fibonacci (jak opisał to eter na początku poradnika). Następnie szukamy maksymalnego punktu szczytowego ceny, właczając w to szpile zostawioną na górze (pokazane na obrazku literą A). Teraz trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy lecimy (jadąc kursowem w dół) do najniższego punktu cenowego (z którego rajd się rozpoczął – to ważne) – na obrazu literka B. Teraz trzymając nadal wciśnięty lewy przycisk myszy lecimy kursorem daleko w prawo na wykresie (w nieznane) (dla przykładu literka C oznaczona na obrazkach 1, 2, 3. Czy naprawdę myślicie, że istnieje takie narzędzie, które pozwoli nam według tego co narysowaliśmy na obrazku powyżej określić w przybliżeniu jak zachowa się cena w przyszłości? Sprawdźmy.

 

https://kryptopomocnik.pl
Wyznaczanie przyszłych wzrostu za pomocą Fibonacci – obrazek 2

To jest wykres SIACOIN po długim czasie od wyznaczenia Fibonacciego z obazka 1. Myślisz, że to ściema? 

https://kryptopomocnik.pl
Wyznaczanie przyszłych wzrostu za pomocą Fibonacci – obrazek 3

Ponieważ obrazek 2 przedstawia znacznie większy przedział czasowy (w tym ten zawarty w obrazku 1) dla zwrócenia uwagi wzrokowców wykonałem mały zabieg graficzny. To jest obrazek 3, który zabiera sklejone ze sobą obrazek 1 oraz obrazek 2.

W lewym górnym rogu widzimy obrazek 3, który mieści się w obrazku 2 (w jego lewej dolnej części oznaczonej kropkowanym prostokątem). Te kolorowe (wypełnione) pasy to własnie kolejne liczby ciągu Fibonacciego, które powstały w wyniku naszego stworzenia wskaźnika Fibonacciego (jak widać zakres wkaźnika automatycznie rozszerzył się znacznie do góry, pomimo faktu że jego punkt (literkę A) zrobiliśmy znacznie niżej (porównując do obrazka 2 i 3).

Poziomymi, czarnymi kreskami pozwoliłem sobie zaznaczyć (nie jakoś mega dokładnie, ale widać efekt), jak często kolejne linie z Fibonacciego stanowią raz opór a raz wsparcie.

Teraz wszystko powinno być dla Was jasne. 🙂 Jak

Tych i wielu innych rzeczy uczymy się w ZGI. Czym jest ZGI? To jedyna w pełni rozbudowana komercyjna grupa z sygnałami, analizami krypto, najważniejszymi krypto newsami, wsparciem technicznym: wallety/ zabezpieczenia/ odzyskiwanie monet/ mining itp itd.

Zapytaj zgi@kryptopomocnik.pl

 

pozdr KP

 

 

Podziel się z innymi

Analiza, Analiza techniczna, News, Poradnik inwestora