Bitcoin Cash- kompendium

Bitcoin Cash- kompendium

1 sierpnia, zwany przez długi czas dniem niepodległości Bitcoina, miał być dniem, gdzie z powodu zagrożeń związanych z UASF ( User Activated Soft Fork ) wywołanym BIP148  mogliśmy doświadczyć rozłamu łańcucha ( chain split ). W ostatnich tygodniach oczy całego świata kryptowalut są zwrócone jednak na Bitcoin Cash, propozycję zaprezentowaną na konferencji The Future of Bitcoin. Po wejściu w stan „lock-in” i aktywacji BIP91 , czyli pierwszej części planu SegWit2x, większość osób uważała, że zagrożenie UAHF ( User Activated Hard Fork ) zmalało do zera. Jak możemy zauważyć, zwolennicy Bitcoin Cash postanowili pójść zupełnie inną drogą.

Czym jest Bitcoin Cash?

Ma być to hard fork polegający na usunięci z kodu Bitcoina Segregated Witness czyli jednego z dwóch założeń porozumienia nowojorskiego na rozwiązanie problemów skalowalności. W zamian developerzy Bitcoin Cash proponują:

  • Natychmiastowe zwiększenie rozmiaru limitu rozmiaru wydobywanych bloków do 8MB
  • Zabezpieczenie przez „replay attacks” i wymazaniem łańcucha ( wipeout )
  • Zmianę algorytmu odpowiedzialnego za dostosowanie trudności wydobycia ( obecnie odbywa się to po 2016 wydobytych blokach )

Przecież mamy SegWit, a tego wszyscy chcieli! Dlaczego powstaje hard fork?

Jest to bardzo logicznie zadane pytanie. Żeby w pełni na nie odpowiedzieć należałoby się cofnąć w czasie, aż do początków Bitcoina, czyli jego „whitepaper„. Jest to temat na odrębny artykuł, także tutaj odpowiem na to pytanie w skrócie.  Przez kilka ostatnich lat, a ze szczególnym nasileniem ostatnich miesięcy, miała miejsce wszechobecna debata na temat drogi, którą Bitcoin miał pójść. Wydawało się, że ten okres został finalnie zwieńczony wejściem w stan „lock-in” BIP91 w czwartek 20 lipca, co wiązało się z ewidentną zgodą na późniejszą aktywację SegWit. Jak można się domyśleć, Segregated Witness nie jest widocznie wszystkim na rękę.

Co powoduje ten hard fork?

Hard fork, który może mieć miejsce 1 sierpnia spowoduje bezpowrotny rozłam łańcucha i otworzą się dwie nowe odnogi: BTC ( łańcuch na którym ma zostać aktywowany SegWit ) i BCC. W związku rozłamu posiadacze kryptowaluty Bitcoin dostaną również Bitcoin Cash.

Co ten hard fork dla mnie oznacza?

W artykułach opublikowanych 23 czerwca i 6 lipca wspominałem, że najważniejszym zadaniem użytkownika Bitcoin jest kontrola własnych kluczy prywatnych. Cały czas to zdanie podtrzymuję. Trzymając środki na giełdzie, zdajemy się na łaskę osób trzecich, a jest to kompletnym zaprzeczeniem idei kryptowalut. Owszem, niektóre giełdy zaoferują swoim użytkownikom podział monet w wyniku hard forka co zostało oznaczone w tabeli w dalszej części artykułu. Jedynym sposobem jednak, by w pełni spać spokojnie, jest trzymanie monet na portfelu, gdyż tylko wtedy kontrolujemy własne klucze prywatne i możemy być w stu procentach pewni, że w przypadki hard forka otrzymamy również BCC.

Co mam zrobić, by otrzymać Bitcoin Cash w przypadku hard forka?

Dla posiadaczy Electrum

Osoby posiadające BTC w trakcie ewentualnego forka Bitcoin ABC ( Bitcoin Cash ) na swoich portfelach Electrum, będą posiadały swoje monety zgodnie z zasadami hardforka. Z uwagi na konstrukcję portfela ( portfel lekki, inaczej SPV ) i na fakt, że BCC to hard fork zmieniający zasady trudności wydobycia nie będzie on obsługiwany przez Electrum. Oznacza, to że użytkownicy Electrum, nie będą w stanie wysyłać i odbierać BCC.
Nie jest to znak dla obaw, dla użytkowników tego portfela, gdyż tak jak napisałem, będą posiadały te monety na swoich kontach. Trzeba będzie jedynie zaimportować klucz prywatny do innego portfela obsługującego BCC.
Zgodnie z zaleceniami Electrum, którzy zwracają uwagę na bezpieczeństwo kluczy przy takich ruchach, radzę wykonać tą operacją w następujący sposób.

  • PO hard forku BCC, ale PRZED exportem kluczy prywatnych z Electrum, proszę przesłać środki do NOWEGO portfela Electrum z nowym seedem i nowym kluczem prywatnym. To spowoduje, że przy ujawnianiu kluczy prywatnych podczas importu do portfela BCC, nie będziemy narażeni na działanie nie zaufanego oprogramowania.
  • Należy zaczekać, aż transakcja zostanie potwierdzona.
  • Po potwierdzeniu transakcji trzeba zaimportować klucz prywatny STARY seed bądź klucz prywatny do portfela obsługującego BCC. Z uwagi na zabezpieczenie przed „replay attacks” nie powinno to sprawić żadnych problemów. Pełna lista portfeli obsługujących BCC znajduje się na stronie https://www.bitcoincash.org.

Dla posiadaczy Paperwallet

Osoby posługujące się portfelami papierowymi do przechowywania BTC nie muszą robić praktycznie nic, by otrzymać BCC. Po hard forku automatycznie dostaną BCC. Jeśli będą chciały mieć dostęp do swoich monet, będę musiały zaimportować klucz prywatny do portfela umożliwiającego transfer środków. Radzę w tym wypadku skorzystać z procedury opisanej w poprzednim podpunkcie.

Dla posiadaczy TREZOR

Satoshi Labs, producent pierwszego portfela dla BTC o nazwie TREZOR, zadbał o to, by wszyscy użytkownicy ich urządzeń byli zabezpieczeni hard forkiem. W bardzo treściwym i transparentnym oświadczeniu jasno sprecyzowali:

„We will provide an interface, accessible from TREZOR Wallet, where you can access and safely claim your Bitcoin Cash coins. You will be prompted by TREZOR Wallet once you select “Bitcoin Cash” in the currency selector.
After this, you can use Bitcoin and Bitcoin Cash side by side.
No action is necessary on the original Bitcoin chain.”

Oznacza to, że twórcy portfela zwiększą funkcjonalność o dodatkowy interfejs pozwalający na dostęp do monet BCC, poprzez wybór odpowiedniej kryptowaluty z listy ( prawdopodobnie tej samej listy, na której obecnie znajduje się Bitcoin, Litecoin, ZCash, Dash ). Zaznaczają również, że nie zachodzi potrzeba jakichkolwiek działań na starym łańcuchu. Jednym słowem, posiadacze TREZORa mogą spać spokojnie i po hard forku będą mieli wygodny dostęp do swoich BCC.

Dla posiadaczy Ledger Nano S

W swoim oświadczeniu, Ledger, producent jednego z najpopularniejszych portfeli sprzętowych również odniósł się do obecnej sytuacji bardzo klarownie:

If your Bitcoin funds are on a Ledger hardware wallet devices, you will automatically get an additional BCC balance (same amount than your BTC balance) after the activation of the fork. Our Chrome app will provide in time a BTC/BCC selector.”

Posiadacze Ledger Nano S mogą również spać spokojnie. Firma dokona zmian w portfelu i również dostarczy odpowiednią funkcję pozwalającą na wybór monet BTC i BCC. Można zatem pochwalić obu wiodących producentów

Dla posiadaczy KeepKey

Użytkownicy portfeli sprzętowych KeepKey również mogą się czuć bezpieczni. W swoim oświadczeniu na reddicie powiadomili swoich klientów:

“During the days before and after the fork, we will use the notification system to warn you when it is or isn’t safe to send transactions. Additionally, KeepKey will keep you up to date with the status of any changes that we or our partners are working on in response to the fork. After the fork
When things have stabilized, you will want to take a few steps to secure all of your coins from all chains. Each chain will be treated as a different cryptocurrency by KeepKey. You may need to ‘split’ your coins to prevent transaction replays. A replay is when a single transaction is valid for more that one post-split cryptocurrency. The KeepKey Client will detect when you have coins that need to be split and offer to split them for you.
Once you have secured all of your coins on the post-split chains, it is safe to resume sending and receiving transactions.”

Twórcy KeepKey poszli o jeden krok dalej i wyposażą swoich użytkowników w system powiadomień, który powie im kiedy jest bezpiecznie wykonywać transakcje. Jasno stwierdzają, że BCC będzie traktowany jako osobna kryptowaluta i umożliwią podział monet w portfelu. Po wykonaniu tej czynności przesyłanie środków będzie możliwe

Chciałbym sprzedać BCC, gdzie mogę to zrobić?

Poniżej podaję tabelę, gdzie zawarłem informacje z oświadczeń większości ważnych giełd Bitcoin na temat działań związanych z hard forkiem.

Giełda Faworyzowany
łańcuch
Podział
monet
Obrot
BCC
Funkcjonalność w okresie 31.07-01.08

Zagraniczne

BTCC Nieokreślone TAK Możliwy Niesprecyzowane
Bitfinex BTC TAK TAK Pełna funkcjonalność
Bithumb Nieokreślone TAK TAK Wpłaty i wypłaty ograniczone do 07.08
Bitmex BTC NIE NIE Pełna funkcjonalność
Bittrex BTC TAK Możliwy Zatrzymanie wpłat i wypłat
Bitstamp BTC NIE Możliwy Zatrzymanie wpłat i wypłat
Bisq BTC n/a TAK Zablokowany trading
CEX BTC TAK Nieokreślone Pełna funkcjonalność
Coinbase BTC NIE NIE Zablokowany trading
Gemini „Zobaczymy” TAK TAK Pełna funkcjonalność
Gdax Nieokreślone NIE NIE Zablokowany trading
Huobi BCC TAK TAK Pełna funkcjonalność
Kraken BTC TAK TAK Zatrzymanie wpłat i wypłat
Okcoin Nieokreślone NIE TAK Zatrzymanie wpłat i wypłat do 3 sierpnia
Poloniex „Zobaczymy” „Zobaczymy” Możliwy „To zależy”
Shapeshift Nieokreślone Nieokreślone Możliwy Zablokowany trading
ViaBTC Nieokreślone TAK TAK Zatrzymanie wpłat i wypłat

Polskie

Bitbay Nieokreślone TAK Możliwy Możliwe zatrzymanie wpłat i wypłat
Bitmarket Nieokreślone TAK Możliwy Zatrzymanie wpłat i wypłat

 

Zagrożenia

Pomyłka Bitcoin Cash i BitConnect

Na wstępie chciałbym przestrzec przed jedną ważną rzeczą. Twórcy Bitcoin Cash nie przewidzieli, że wybranych przez nich symbol ( BCC ), jest identyczny z wcześniej powstałą kryptowalutą BitConnect. Sytuacja jest ukazana na zdjęciu poniżej. Proszę być uważnym.

Replay attacks

Jest to rodzaj ataku, polegający na tym, że transakcje na łańcuchu BTC mogłyby zostać skopiowane na łańcuchu BCC. W przypadku UASF istniało realne zagrożenie tego typu atakami, ale jedną z cech jest właśnie zabezpieczenie przed tego typu atakami. Jest to jednak obietnica i nikt nie wie czy rzeczywiście zostanie zrealizowana.

Jeśli jesteśmy niecierpliwi i nie będziemy czekać na potwierdzenia ze społeczności o spełnieniu tych założeń musimy być pewni, że nasze monety są bezpieczne. By zabezpieczyć się przed tego typu atakiem utraty BTC w przypadku transferu BCC dobrze byłoby wykonać kilka transakcji BCC w ramach swoich adresów ( a jeśli nie mamy dodatkowych, to można je korzystając z np. https://walletgenerator.net ). Należy później zobaczyć, czy transakcja nie została skopiowana na łańcuchu BTC na block explorerze. Jeśli coś pójdzie nie tak, eksplorator bloków nam to wykaże, ale my będziemy w posiadaniu swoich BTC.

Podsumowanie

Obecna sytuacja jest zawirowaniem, jakiego środowisko Bitcoin jeszcze nie doświadczyło. Nie należy się jednak obawiać, gdyż z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa nic nie grozi naszym środkom

Podziel się z innymi

Bez kategorii, Bitcoin, Kryptowaluty, News