SegWit2x za nami BIP91

BIP91 wszedł w stan „lock-in”, czyli pierwszy etap SegWit2x za nami

Zgodnie z przywidywaniami, dzisiaj w godzinach nocnych ( 21 lipca 2017r. ) BIP91 ( Bitcoin Improvement Proposal ) został przyjęty przez sieć ze wsparciem większym niż 80% ( w ciągu ostatniej doby 93,8% ). Obecnie zaczął się proces aktywacji, który będzie trwał kolejne przez okres wydobycia następnych 336 bloków.

BIP91 jest tylko narzędziem, mającym na celu zabezpieczenie przed możliwymi ubocznymi skutkami BIP148, czyli chain split i nie oznacza to, że SegWit jest wprowadzony. Jest to pierwszy etap prowadzący do aktywacji Segregated Witness. Po aktywacji BIP91 mającej miejsce 23 lipca bloki niewspierające SegWit ( BIP141 ) będą odrzucane przez sieć górników, co ma spowodować automatyczny wzrost poparcia dla samego SegWit.

W okolicach 27 lipca nastąpi kolejny okres zmiany trudności wydobycia bloków, który trwa zawsze 2016 bloków ( około 2 tygodnie ). Jeśli 95% wydobytych bloków w tym okresie będzie sygnalizowało poparcie BIP141, oznaczać to będzie, że SegWit wejdzie w stan „lock-in” dnia 10 sierpnia. Po kolejnych 2016 blokach SegWit zostanie aktywowany.

Możliwe obecne zagrożenia

Może się wydawać, że jesteśmy w niemal pewni wprowadzenia SegWit w drugiej połowie sierpnia. Możliwe są jednak pewne turbulencje po drodze, które chciałbym wam po krótce przedstawić. Nie są to bardzo prawdopodobne scenariusze. Jest w nich więcej szaleństwa niż realności, ale w świecie kryptowalut wszystko jest możliwe.

Opcja 1: Pucz

Scenariusz najbardziej nieprawdopodobny ze wszystkich, mający niesamowity wpływ wizerunkowy na całego Bitcoina. Oznaczałoby to odrzucenie całego porozumienia z Nowego Jorku i niesygnalizowanie przez część górników BIP141 po aktywacji BIP91. Ciężko określić co byłoby ich motywacją. Jest to możliwe tylko wtedy, gdyby wszyscy górnicy się pokłócili. Brak sygnalizacji BIP141 po aktywacji BIP91 oznaczałby fork, ponieważ górnicy, którzy zgodzili się na BIP91 będą odrzucać wszystkie bloki nie sygnalizujące wsparcia SegWit.

Opcja 2: Nieodpowiedni software

W tym przypadku możliwe jest, że więcej niż 50% górników nie będzie używało oprogramowania SegWit2x, bądź stworzonego poprzez połączenie klienta Core z BIP91 Segsignal. To oznacza nie wystarczające wsparcie dla BIP91 i może spowodować chain split w sytuacji, gdyby problem nie został rozwiązany do północy dnia 1 sierpnia 2017. Scenariusz ten możliwy jest tylko w dwóch wypadkach:

  • Większość górników zdecydowałaby nie kopać z wykorzystaniem SegWit2x bądź Segsignal po aktywacji BIP91
  • Górnik musiałby stworzyć blok nie wspierający BIP141 po BIP91

Opcja 3: Błędy w kodach SegWit2x

Ten scenariusz jest zawsze realny, gdyż developerzy to tylko ludzie. Największe zmiany w kodzie SegWit2x w stosunku do klienta Segsignal są w części odpowiedzialnej za hardfork 2*1MB.

Podsumowanie

Wspomniane scenariusze są bardzo hipotetyczne, ale należy mieć na uwadze, że wszystko może się stać. BIP91 został aktywowany w najszybszy możliwy sposób, więc spełnienie się któregoś z nich jest mało prawdopodobne. Jesteśmy krok bliżej do Segregated Witness, ważne by następne były stawiane również z sukcesem.

Podziel się z innymi

Bitcoin, Blockchain, News